Šibenice k demokracii nepatří. Chovanec chce vyšetřit policejní zásah
„Šibenice k demokracii nepatří, to si musí uvědomit i policie jako orgán demokratického státu,“ dodal Chovanec. Policie naopak zasáhla proti skupině aktivistů, kteří se postavili proti pochodu. S tím nesouhlasí například senátor Václav Láska (SZ). “Jako senátor se budu ministra vnitra dotazovat, zda je opravdu v pořádku, aby policie zajišťovala volný průchod demonstrantům, kteří jiným vyhrožují explicitně a veřejně smrtí,” uvedl.
„Pokládám za absurdní a zvláštní situaci, že policie zasahuje vůči demonstrantům, kteří blokují cestu silně zfanatizovanému průvodu s šibenicemi v rukou, aniž by ji jakkoliv zajímaly právě tyto šibenice a to, co je s nimi spojeno,“ řekl iDnes Sobotka. Nad metodikou policejního postupu je podle něj potřeba se zamyslet v kontextu platného shromažďovacího práva. „Policie musí zůstat neutrální, ale nemůže tolerovat rasistické útoky či vyhrožování násilím,“ uvedl premiér.
Mezi aktivisty, které policie zadržela, byl i Ondřej Slačálek. „Opakovaně jsme upozorňovali zástupce policie i města, že někteří účastníci demonstrace nesou šibenice a zaznívají od nich otevřené výhružky smrtí. Ti na to ale nereagovali,“ popsal pro E15. „Celá událost je o to vážnější, že se odehrává v atmosféře agrese a nenávisti, kdy výhružky dostávají i třeba neziskové organizace pomáhající migrantům. Budeme si proto na postup police, která nezasáhla proti demonstrantům nesoucím šibenice, stěžovat,“ uvedl.
Nenávistné projevy odsoudil i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Z principu odmítám extremismus. Islámský, protiislámský i jakýkoli jiný. Hrozby násilím do demokratické společnosti nepatří,“ sdělil E15.
Chování některých účastníků demonstrace bylo za hranou jednání v demokratickém státě i podle senátorky Elišky Wagnerové (SZ): „Nošení šibenic s výzvami proti EU a proti imigrantům vskutku překračují meze svobody politického projevu v demokracii. Včerejší akci by mělo věnovat pozornost i státní zastupitelství, neboť někteří účastníci demonstrace se možná mohli dopustit podněcování k násilné trestné činnosti proti skupině osob - imigrantům a některým politikům“.
Kritika organizací
Ke kritice nenávistné atmosféry demonstrace se připojila i organizace Člověk v tísni: „Šibenice jsou stejně jako výzvy k povolání armády hodně za hranou. Podíl na téhle vypjaté atmosféře nesou někteří politici a média i neaktivní část občanské společnosti,“ uvedl vedoucí mediálního oddělení Tomáš Urban. „Snad to pro část politiků bude fungovat jako varování a povede je to k věcnějšímu a lidsky přijatelnějšímu přístupu,“ doplnil.
Policejním zásahem se zabývá odbor vnitřní kontroly, který prověřuje postup policistů a dokumentační materiály. Z dosavadních informací nevyplývá, že by některý ze zasahujících policistů pochybil, uvedl pro ČTK policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Martin Čaban: Vláda v debatě o uprchlících selhává
Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě