Sitta z Neographu žaluje stát o náhradu škody, chce 200 milionů | E15.cz

Sitta z Neographu žaluje stát o náhradu škody, chce 200 milionů

Bývalý obchodní ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta (vlevo) hovoří s právním zástupcem před začátkem jednání 27. května u pražského městského soudu. Vpravo přihlíží jeho otec Vladimír Sitta, někdejší generální ředitel firmy.
Bývalý obchodní ředitel společnosti Neograph Vladimír Sitta (vlevo) hovoří s právním zástupcem před začátkem jednání 27. května u pražského městského soudu. Vpravo přihlíží jeho otec Vladimír Sitta, někdejší generální ředitel firmy.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta starší žaluje stát o náhradu škody 200 milionů korun, která mu prý vznikla postupem vyšetřovatelů v kauze této tiskárny cenin. S odvoláním na Sittu to uvedly Lidové noviny (LN). Žalobu podal už v dubnu.

Sitta si podle deníku stěžuje na to, že mu státní zástupkyně nejdřív zabavila podíl ve firmě a znemožnila mu rozhodovat o její budoucnosti. On pak prý musel jen přihlížet tomu, jak společnost přebírají cizí podnikatelé. O několik měsíců později sice žalobkyně podnikatele do firmy zase pustila, to už ale hodnota jeho podílu klesla o několik set milionů. „Žaloba na stát je logickým vyústěním mých obranných kroků. Fakticky nebrojím proti státu, daňovým poplatníkům, ale proti konkrétnímu represivnímu reprezentantu státu (státní zástupkyni) Dagmar Máchové a budu nadále požadovat její osobní odpovědnost,“ řekl LN Sitta starší.

U pražského městského soudu čelí obžalobě z toho, že firmu společně se svým synem tuneloval. Sitta obvinění odmítá, podle něj bylo trestní oznámení mstou za to, že otec a syn Sittové upozornili na předražení jízdenek pro pražský dopravní podnik a údajné vyvádění peněz k lobbistovi Ivu Rittigovi. Sittovi hrozí až osm let vězení za zneužití postavení v obchodním styku, jeho synovi ještě o dva roky více.

Zajištění akcií a znemožnění hlasování na valných hromadách

Státní zástupkyně Máchová podle LN Sittovi staršímu, tehdy majiteli padesátiprocentního podílu v Neographu, zajistila 4. prosince 2013 akcie a znemožnila mu hlasovat na valných hromadách. Necelé tři týdny po zajištění vlastnického podílu a hlasovacích práv se konala valná hromada Neographu, na níž bylo rozhodnuto, že základní jmění se „naředí“ - ze dvou na 14 milionů korun. Sittův původní padesátiprocentní podíl tím podle LN klesl na sedm procent a tiskárnu ovládla firma BB Finance Group, která teď vystupuje pod názvem Delta Capital.

Sitta podle LN usiluje také o to, aby soud zneplatnil valné hromady Neographu, na kterých nesměl hlasovat. Tuto žádost pražský městský soud zatím nepravomocně zamítl, dodává deník.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video