Sleva za bydlení. Jurečka chce udržet zaměstnance v malých obcích nižšími odvody | E15.cz

Sleva za bydlení. Jurečka chce udržet zaměstnance v malých obcích nižšími odvody

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Až pět set korun by měli na sociálním pojištění ušetřit zaměstnanci, kteří žijí ve znevýhodněných lokalitách, navrhuje KDU-ČSL. Vláda má o návrhu rozhodnout ve středu, zřejmě ho ale zamítne.

Vláda bude ve středu rozhodovat o návrhu lidoveckého poslance a exministra zemědělství Mariana Jurečky, který osvěžil svou myšlenku zavést slevy pro zaměstnance v malých obcích. Lidovci navrhují, aby lidé žijící v malých obcích do pěti set obyvatel platili o pětistovku méně měsíčně na sociálních odvodech, což by je mělo motivovat k setrvání ve znevýhodněných a vyloučených lokalitách.

„Sledujeme trend, kdy se počet obcí nad 500 obyvatel zvyšuje a počet obcí do pěti set obyvatel neustále klesá,“ uvedl Jurečka s tím, že některé z těchto obcí ani nemají potenciál populačního, ekonomického nebo sociálního rozvoje a lidé se proto stěhují jinam. Návrh se Jurečkovi nepodařilo prosadit v minulé koaliční vládě ANO, ČSSD a KDU-ČSL, kde byl ministrem.

Zavedení slevy by stát mělo přijít na 1,5 miliardy korun a seznam obcí by mělo určit vládní nařízení. Nárok na slevu by měli mít ti, kteří pobírají méně než 1,5násobek průměrné mzdy a trvalý pobyt mají v jedné z dotčených obcí.

Je však pravděpodobné, že vláda návrh ve středu zamítne. Nesouhlasně se totiž k návrhu staví rezorty financí, vnitra i práce a sociálních věcí. „Svázání slev s místem trvalého bydliště považujeme za nesystémové. Trvalé bydliště má mnoho lidí v místě, kde se prakticky nevyskytuje, zatímco skutečně žijí v místě, kde jsou zároveň zaměstnáni,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

„Sleva 500 korun měsíčně není motivační a nebude důvodem pro to, aby se občané z obce nestěhovali, naopak by mohlo dojít k účelovému přihlašování se do těchto obcí,“ uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí, podle kterého je nespravedlivé, že na slevu nedosáhnou živnostníci, ale jen zaměstnanci. Proti návrhu se postavily také odbory a zaměstnavatelské svazy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video