Sobotka: Africké státy nechtějí uprchlíky zpět. Posílají domů západní platy | E15.cz

Sobotka: Africké státy nechtějí uprchlíky zpět. Posílají domů západní platy

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi Evropou a Afrikou panují rozdílné názory na návratovou politiku, které se řada afrických států brání. Českým novinářům to před pokračováním summitu Evropské unie a některých afrických zemí o migrační krizi ve Valletě řekl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj jde o citlivé téma, které se musí postupně vyřešit. Je k tomu třeba, aby byly uzavřeny smlouvy s některými státy o vracení běženců; africké země také musí vytvořit administrativní kapacity, aby mohly běžence přijímat.

Podle českého premiéra se řada afrických států brání návratové politice například kvůli tomu, že uprchlíci posílají rodinám peníze do země, odkud pocházejí. Pokud se nevyřeší readmisní smlouvy, které zakotvují podmínky vracení uprchlíků a návratovou politiku, tak podle Sobotky nebude možné migrační problém řešit. „Evropské státy trvají na tom, aby africké státy posílily administrativní kapacity, aby byly schopny přijímat lidi, kteří byli vyhoštěni nebo nedostanou azyl,“ řekl Sobotka.

Evropské a africké země dnes na závěr summitu přijmou deklaraci, která je podle Sobotky v otázce návratové politiky „hodně kompromisní“. „Druhá věc je, aby africké státy respektovaly právo Evropy řídit migrační tok na vnějších evropských hranicích,“ dodal Sobotka. Podle něj však summit znamená, že evropské a africké státy mohou řešit migrační krizi společně, což může znamenat pokrok a omezení migračního tlaku.

Evropští lídři podle Sobotky dnes budou jednat hlavně o Turecku, kde jsou více než dva miliony uprchlíků z válkou ničené Sýrie. Turecko je klíčové pro evropské snahy dostat migrační tlak pod kontrolu.

„Potřebujeme, aby Turecko začalo jednat. Myslím, že má nástroje v bezpečnostní oblasti, aby začalo lépe řídit migraci, která prochází přes jeho území,“ podotkl Sobotka. Turecko by za to podle něj mělo dostat například finanční pomoc, zjednodušení vízové povinnosti pro Turky nebo posun v přístupových jednáních Ankary s EU. Turecko je kandidátskou zemí EU od roku 1999. Podle Sobotky však musejí existovat i scénáře, že se dohoda s Tureckem nepovede.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video