Sobotka: Babiš využívá svých médií k tlaku na ČSSD | E15.cz

Sobotka: Babiš využívá svých médií k tlaku na ČSSD

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera. Sobotka tak reagoval na informace o údajně nevýhodné privatizaci OKD, které zveřejnil deník Dnes, jenž Babiš vlastní. Šéfredaktorka deníku Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla. Stejně jako Babiš, podle něhož píše deník negativní informace i o jeho hnutí ANO.

„Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera,“ řekl Sobotka.

Babiš to odmítl. „Je to absurdní. Pokud čtete Dnes, tak dávají negativní informace i o mně, mluvili o rozpadu ANO,“ řekl Babiš. „Když paní Slonková nastoupila, tak její podmínka byla, abych do toho nezasahoval. Není to tedy možné a je to lež,“ doplnil ministr financí.

Obsah listu podle Slonkové vzniká v redakci a Babiš s ním nemá nic společného. „Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa,“ poznamenala.

OKD podle ní navíc není stará kauza, neboť v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. „A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež,“ dodala Slonková, která je v čele listu od letošního roku.

Malá domů

Podle čtvrtečního vydání deníku Dnes začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu Novota, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní.

Sobotka si podle Dnes nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.

Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu. „Budeme nadále hájit program ČSSD a těmito smyšlenými kampaněmi se sociální demokracie nenechá ovlivnit,“ řekl předseda vlády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.