Sobotka: Do Maďarska pošleme více než 25 vojáků | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Sobotka: Do Maďarska pošleme více než 25 vojáků

Sobotka: Do Maďarska pošleme více než 25 vojáků
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ve druhé části pomoci Maďarsku při ostraze schengenských hranic před migranty pošle Česko více vojáků a policistů než v pondělí schválených 25. Po návštěvě generálního štábu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O konkrétních počtech budou ve čtvrtek jednat ministři vnitra visegrádské čtyřky. Sobotka by chtěl, aby se na pomoci podílelo i Slovensko a Polsko.

Vláda v pondělí rozhodla, že česká armáda Maďarsku vypomůže 25 vojáky, pěti nákladními vozy, vrtnou soustavou na budování plotu a polními kuchyněmi. V zemi by vojáci měli být od poloviny října do poloviny prosince.

„Následně byla ČR požádána o to, zda by ještě pomohla posílit ostrahu vnější schengenské hranice, jejíž část tvoří maďarská hranice. Budou jednat ministři vnitra o konkrétních technických parametrech tohoto požadavku Maďarska a předpokládám, že po tomto jednání bude česká vláda reagovat,“ řekl Sobotka.

Další pomoc by měla být koordinována s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky. „Stojíme o to, aby to nebyla jenom pomoc ze strany České republiky Maďarsku, ale aby se na té podpoře podílelo také Slovensko a Polsko,“ řekl premiér.

Konkrétní podoba pomoci bude podle Sobotky záležet na požadavcích Maďarska, které by měl svým kolegům přednést ve čtvrtek maďarský ministr vnitra. Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pondělí řekl, že by do země mohlo odjet více než 100 českých vojáků a policistů.

Financování a koncepce armády

Sobotka dnes jednal na generálním štábu s vedením armády téměř dvě hodiny. Kromě migrace se bavili především o financování armády a o dlouhodobě připravované Koncepci výstavby Armády České republiky. Ta by měla nastavit směřování armády do roku 2025. Materiálem se večer bude zabývat Bezpečnostní rada státu, na kterou přijde prezident Miloš Zeman.

„Aby se naplnila Koncepce výstavby Armády České republiky, bude potřeba široká politická shoda o tom, že armáda v příštích letech nebude zasažena žádnými škrty a že bude zajištěno postupné navyšování rozpočtu na armádu,“ dodal Sobotka.

Koalice se loni domluvila, že do roku 2020 by měl rozpočet armády dosahovat 1,4 procenta HDP. Aby toho bylo dosaženo, bude muset vláda podle premiéra každý rok vojsku přidat tři až pět miliard. Česko se zavázalo při vstupu do NATO, že na obranu bude vydávat dvě procenta HDP. Nyní armáda dostává kolem jednoho procenta.

Náčelník: Průzkum byl vytržený z kontextu

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář se na tiskové konferenci také ohradil proti informacím o interním armádním průzkumu. Ten podle televize Prima třeba ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací. Podle Bečváře jsou zveřejněné údaje vytržené z kontextu a poukázal na to, že další údaje jsou pro armádu příznivé. Například že 95 procent dotázaných podporuje suverenitu státu.

Podle Sobotky některé odpovědi vojáků jsou povzbuzující, další působí spíše varovným dojmem. „Nicméně já bych byl strašně nerad, kdyby jeden výzkum deformoval pohled na armádu České republiky. Moje zkušenost za rok a půl v kontaktu s vedením armády, s příslušníky armády, hovoří o něčem jiném, než ukazuje tento průzkum,“ řekl premiér. Ve středu se výzkumem bude zabývat sněmovní výbor pro obranu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!