„Jsem velice rád, že dnes vládu jak ministr vnitra, tak ředitelé všech tří zpravodajských služeb a policejní prezident ujistili o tom, že nemáme žádné aktuální informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického nebezpečí nebo útoku na území České republiky,“ konstatoval Sobotka. Zvýšená bezpečnostní opatření sice zůstávají v platnosti, je to však kvůli zhoršené situaci ve Francii či Belgii, nikoliv v Česku.
„Byť nesmíme podcenit vůbec nic, tak to, co si myslím, že rozhodně nepotřebujeme, je jakákoliv hysterie, jakékoliv podléhání strachu tak, abychom dělali kroky, které nemají žádné racionální odůvodnění. Skutečně není žádný důvod, abychom v České republice v příštích týdnech rušili tradiční akce, které souvisejí s tím, že přichází Vánoce,“ řekl předseda vlády. Dodal, že kdyby měla policie u konkrétní akce pochybnosti, bude samozřejmě kontaktovat příslušné organizátory.
V diskusi o bezpečnostních opatřeních bude 8. prosince pokračovat Bezpečnostní rada státu, která podle Sobotky probere i systémová opatření připravovaná ministerstvem vnitra a Bezpečnostní informační službou ke garantování bezpečnosti českých občanů. Mimo jiné by mělo jít o materiál k systému národní bezpečnosti a materiál o bezpečnosti ohledně migrace.
Žádné nebezpečí
Ministr vnitra Milan Chovanec Sobotku doplnil v tom, že Česko nyní nemá žádné bezpečnostní problémy v souvislosti s migrací ani žádné navrátilce z bojů za Islámský stát. Podle něj v České republice vrcholila migrační krize v letních měsících, v posledních týdnech policie zadržela 27, 14 a nakonec deset běženců.
Kapacita v detenčních zařízeních není naplněna ani z deseti procent - migrantů je v nich nyní 136, z toho v kritizované Bělé pod Bezdězem jich je 11. „Česká republika v současné době nezažívá žádnou migrační krizi,“ uvedl ministr s tím, že ani v následujících měsících by nemělo dojít k navýšení počtu přicházejících migrantů.
Chovanec dnes od vlády získal mandát pro zastupování státu na jednání ministrů Evropské unie k migraci 4. prosince. Česko chce nadále vést debatu o funkčnosti hotspotů, které podle vlády nefungují ideálně. I nadále je proti zavedení stálých kvót pro přidělování běženců a pro posílení ostrahy vnější schengenské hranice.
Ohledně debaty o omezení a zpřísnění přístupu ke zbraním vláda zastává názor, že je třeba bojovat především s trhem s nelegálními zbraněmi. Prostor pro zpřísňování pravidel vůči legálním držitelům zbraní nevidí, protože pravidla se v tuzemsku zpřísnila po tragické střelbě v Uherském Brodu.