Sobotkova rošáda: vedením ministerstva průmyslu chce pověřit sám sebe | E15.cz

Sobotkova rošáda: vedením ministerstva průmyslu chce pověřit sám sebe

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Miloš Zeman akceptoval odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z vlády ke konci měsíce. Ministerstvo chce zatím řídit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sám, nového ministra navrhne prezidentovi až po březnovém sjezdu ČSSD, řekl Sobotka. Se Zemanem o potenciálních kandidátech diskutoval, debatu podle premiéra neuzavřeli. Hrad názor prezidenta nezveřejnil.

Premiér předpokládá, že jeho pověření vést ministerstvo průmyslu bude dočasné. V době, kdy bude resort řídit, se chce zaměřit na prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, o jejíž podobu se s Mládkem přel. Sobotka chce, aby novela posílila práva spotřebitelů, zvýšila pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, otevřela trh mobilních operátorů a vedla ke snížení cen mobilních dat.

Jméno příštího ministra Sobotka prozradit nechtěl, s kandidáty bude ještě v příštích dnech jednat. S konkrétním návrhem kandidáta na ministra přijde za Zemanem znovu po sjezdu ČSSD, který se uskuteční 10. a 11. března. Odmítl, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dnešní schůzku na Hradě nechtěl komentovat. Stanovisko Zemana sdělí v pravý čas, napsal.

Sobotka se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD). Výměna Mládka je čtvrtou změnou v řadách sociálnědemokratických ministrů, ke které Sobotka během svého vládnutí sáhnul.

Situace, kdy se řízení některého z ministerstev ujal sám předseda vlády, se dvakrát opakovala za premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Špidla v srpnu až září 2003 a v červenci až srpnu 2004 dočasně vedl ministerstvo spravedlnosti. V prosinci 2012 až březnu 2013 byl pověřen řízením ministerstva obrany premiér Petr Nečas (ODS), v červenci až listopadu 1996 byl premiér Václav Klaus (ODS) pověřen řízením rušeného (transformovaného na úřad) ministerstva pro hospodářskou soutěž.

V minulosti také několikrát nastala situace, kdy resort po odvolaném nebo odstoupivším kolegovi dočasně vedl některý z dalších ministrů. Během vlády premiéra Miloše Zemana (ČSSD) například Špidla, který byl ministrem práce a sociálních věcí, několik týdnů řídil i ministerstvo zdravotnictví. Za současné Sobotkovy vlády byla v červnu 2016 pověřena řízením ministerstva školství ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala Sobotkův krok zkritizoval. Na Twitteru napsal, že "premiér před sjezdem ČSSD kšeftuje s postem ministra průmyslu a obchodu. Neuvěřitelná slabost a současně neodpovědnost."

Sobotka ovšem odmítá, že by jméno nového ministra nějak souviselo s výsledky volby vedení sociální demokracie. Časové spojení obou událostí vysvětlil tím, že potřebuje čas na diskusi s kandidáty na ministra.

Sobotka se k personální výměně v čele ministerstva rozhodl v pondělí, Mládkovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Ministr však tvrdí, že záležitost je mimo jeho kompetenci a míní, že premiér dal jen na rady svých marketingových poradců.

Jako o možných kandidátech na křeslo ministra se mluvilo především o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti a vládnímu koordinátorovi pro digitální agendu Tomáši Prouzovi (ČSSD), o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD).

Výměna Mládka je čtvrtou změnou v řadách sociálnědemokratických ministrů, ke které Sobotka během svého vládnutí sáhnul. V listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády. V roce 2015 byl odvolán ministr školství Marcel Chládek a nahradila ho Kateřina Valachová.

Dočasné pověření premiéra řízením rezortu není v české politice novinka

V roce 2003 prezident Václav Klaus pověřil premiéra Vladimíra Špidlu řízením ministerstva spravedlnosti, ten rezort vedl zhruba měsíc. Na přelomu let 2012 a 2013 vedl ministerstvo obrany čtvrt roku tehdejší premiér Petr Nečas.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.