Soud kolem MUS bude pokračovat, ale bude rozdělený na dvě části

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Proces ve Švýcarsku o kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) bude pokračovat. Soudce dnes rozhodl celou kauzu rozdělit na dvě části - jedna se bude dál týkat tří obžalovaných, kteří dnes k soudu přišli. Nepřítomní pak dostanou nové předvolání na 10. června. Dnešní jednání soudu v jihošvýcarské Bellinzoně skončilo a další líčení bylo stanoveno na úterý odpoledne.

Soud tak bude pokračovat s třemi přítomnými obžalovanými - Jiřím Divišem, Markem Čmejlou a Petrem Krausem. Pokud jde o nepřítomné Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquesa de Grooteho, tak soudce rozhodl o vyloučení jejich věci k samostatnému řízení. Měli by se dostavit 10. června, kdy se měl dnes zahájený proces odvíjet i podle původních plánů. První část procesu má trvat ode dneška do 24. května.

Předseda tribunálu Jean-Luc Bacher ale rozhodl, že dnes přítomní Diviš, Kraus a Čmejla nemusí přijít 10. června, ale až 24. června, kdy se soud bude snažit obě části procesu opět spojit. Soudce Bacher reagoval na žádost advokátů nepřítomných obžalovaných o přerušení soudního jednání.

Absence? Neomlouvám

Soudce zdůraznil, že tribunál se bude muset dozvědět i důvody absence obžalovaných. Důvody, které předložili jejich advokáti, označil za nedostatečné. Advokáti Klimeckého i Koláčka řekli, že nevědí, proč se jejich mandanti nedostavili. „Není to tak, že by mu uletělo letadlo?“ Tuto otázku už dopoledne v žertu položil Koláčkovu obhájci soudce Bacher.

Zamítl také žádost banky Credit Suisse podílet se na jednání soudu jako třetí strana. Banka se přihlásila na poslední chvíli minulý týden ve středu večer. Bacher označil požadavek banky za opožděný a nepodložený.

Zástupci banky žádost zdůvodňovali tím, že se kroky vyšetřovatelů a celý proces se dotýkají zájmů banky. Konkrétně jde o účty společnosti Edwards Consulting patřící zesnulému obžalovanému Luboši Měkotovi. Na obstavených účtech Edwards Consulting je 24 milionů eur (620 milionů korun) a kromě toho miliarda korun. Podle obžaloby je Edwards Consulting jednou z nastrčených společností využívaných k praní špinavých peněz získaných z kriminálních aktivit.

Po těchto rozhodnutích předsedy tribunálu Bachera museli ze soudní síně odejít advokáti Klimeckého, Koláčka, de Grootea i Credit Suisse.

Mluvčí obžalovaných, advokátka Karolina Zelenková, „důrazně odmítla“, že by se obžalovaní soudu vyhýbali. „Antonín Koláček se k soudu nedostavil z osobních důvodů … Oldřich Klimecký se z jednání u soudu omluvil ze zdravotních důvodů a z důvodů vážného onemocnění své manželky,“ uvedla Zelenková. „V případě (šestaosmdesátiletého) de Grootea se vůbec nepředpokládá, že by se soudu zúčastnil, a to s ohledem na jeho velmi vysoký věk a špatný zdravotní stav.“

Soud už dopoledne zastavil řízení proti Měkotovi. Jeho účty ve Švýcarsku ale zůstávají nadále zablokovány. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným začátkem roku 2008 asi stovku účtů s 660 miliony švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Dnešní líčení provázely opakované odklady, zdržení a přerušení jednání potvrzující složitost rozhodování tribunálu. Jednání bude pokračovat v úterý ve 14 hodin. Líčení má být věnováno především plánování procesu. Soud jako pozorovatelé sledují dva právníci vyslaní českou vládou. Česká republika ale není součástí obžaloby, protože propásla lhůtu, kdy tak mohla učinit.

O co jde v kauze MUS

Švýcarsko se snaží dořešit kauzu, při níž po divoké privatizaci přišlo o majoritu v Mostecké uhelné společnosti. A podle švýcarských úřadů i zhruba o osm miliard korun. Kvůli nezákonnému ovládnutí hnědouhelných dolů, praní peněz a korupci postavili Švýcaři před soud sedm bývalých manažerů a majitelů MUS. Na jejich kontech zablokovali dvanáct miliard korun.

Vliv nad Mosteckou uhelnou ztratil stát v roce 1998, v době úřednické vlády Josefa Tošovského, více než polovina akcií se dostala pod kontrolu samotné společnosti. Na koupi majoritního podílu byly použity dvě a půl miliardy korun vytažených z podnikových účtů. Podobnou operaci pak noví majitelé uskutečnili ještě jednou, a to při dokoupení zbylého balíku akcií. Stát prodal svůj zbývající 46procentní podíl v Mostecké uhelné Appianu Group zastupujícímu „nejmenované zahraniční investory“ za pouhých 650 milionů korun v roce 1999.

Tato suma je podle švýcarských prokurátorů o tři a půl miliardy korun nižší, než byla skutečná cena. Česká strana se snaží vyšetřit, zda prodej státního podílu neprovázela korupce. Doly měnily majitele několikrát, v roce 2005 je Appian prodal za zhruba šest miliard korun firmě, kterou založila čtveřice manažerů působících v těžební firmě i v Appianu – Antonínu Koláčkovi, Luboši Měkotovi, Petru Pudilovi a Vasilu Bobelovi. Dnes je vlastní podnikatel Pavel Tykač.

Koho stíhají Švýcaři: Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého, Marka Čmejlu, Petra Krause a Belgičana Jacquese De Groota