Soupis majetku bude, ale postupně | E15.cz

Soupis majetku bude, ale postupně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Blazek

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vypracovat nejdřív seznam veškerého majetku, na který se vztahují církevní restituce, a teprve pak zahájit jeho předávání, je po technické stránce obtížně uskutečnitelné, zní doporučení legislativní rady vlády ministrům. Ti mají návrh zákona na vyrovnání státu a církví schválit příští týden.

„Nepůjde o výčtovou předlohu, vláda bude informace o předávaném majetku dostávat průběžně. Celkový seznam tedy bude k dispozici až po ukončení restitucí,“ řekl deníku E15 po jednání rady její člen za ODS Marek Benda.

Vládní legislativci se tedy přiklonili k původní variantě, postup prosazovaný vicepremiérkou za Věci veřejné a předsedkyní rady Karolíny Peake spadl pod stůl. „Doporučujeme obecný restituční zákon, to znamená obecný restituční princip i ve vztahu k církvím,“ dodal Benda.

Podle Peake zazněla na minulém jednání rady obava, že definice vydávaného majetku je příliš obecná a široká a mohly by tak hrozit soudní spory. Někteří legislativci proto chtěli nahradit ministerský návrh právě výčtovou předlohou. „Nakonec jsme se domluvili, že vládě navrhneme, aby si vyžádala postupné předkládání seznamů,“ řekla Peake.

Aby dopředu vznikl kompletní seznam majetku, požadovala před týdnem Peake spolu s odcházejícím ministrem kultury Jiřím Besserem (STAN). „Vláda by měla ze zákona získat zmocnění, aby mohla vydávat nařízení či smlouvy, v nichž bude výčet vydávaného majetku, aby byl dopředu inventarizován, a nedocházelo by ke sporům. Jde o to, aby si vláda pohlídala, že bude vracet majetek, který patří státu,“ hájila návrh Peake.

Církve to ale odmítly. „Takový postup může celý zákon zhatit, protože jeho technické provedení si nedokážu moc dobře představit,“ konstatoval předseda církevní komise a ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.
Besser jako předkladatel zákona zůstával kvůli včerejšímu zasedání rady ve vládní funkci, definitivně odejde až dnes. Důvodem jeho demise je kauza s financováním bytu odsouzeného podnikatele.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video