Špatný tendr na Railjety. České dráhy dostaly rekordní pokutu 25 milionů | e15.cz

Špatný tendr na Railjety. České dráhy dostaly rekordní pokutu 25 milionů

Vlak Railjet pro České dráhy
Vlak Railjet pro České dráhy
• 
ZDROJ: Jan Sindelar

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České dráhy dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 25 milionů korun za špatně realizovaný nákup souprav Railjet bez otevřeného řízení. Jde o rekordní pokutu za porušení zákona o veřejných zakázkách. Rozhodnutí není pravomocné, dráhy se proti pokutě odvolaly.

Firma původně chtěla koupit 16 railjetů, pak svou poptávku změnila na 15 souprav s odlišnou konfigurací. Nakonec jich český dopravce koupí od společnosti Siemens pouze sedm za zhruba 2,5 miliardy korun.

Podle antimonopolního úřadu firma postupovala v jednacím řízení bez uveřejnění neoprávněně. Dráhy v řízení u ÚOHS tvrdily, že pouze rozšířily rozsah původní zakázky na nákup 16 souprav Railjet, a proto zakázku zadaly ve zjednodušeném řízení bez soutěže.

S tím ÚOHS nesouhlasí. „O dodatečné dodávky nejde, neboť původní zakázka zněla na 16 sedmivozových souprav, zatímco v přezkoumávané zakázce to je 15 souprav, z toho sedm sedmivozových a osm osmivozových, které se navíc významně odlišují od specifikace původních souprav,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Jde o odlišné zakázky, tvrdí dráhy

Podle něj se obě zakázky zásadně odlišují. „Jednalo se tedy o zcela novou veřejnou zakázku a pro její zadání v jednacím řízení bez uveřejnění nebyly naplněny zákonné podmínky,“ uvedl Rafaj.

První soupravu nových vlaků Railjet (Viaggio Comfort) od společnosti Siemens dostanou České dráhy na přelomu dubna a května. Lidé by se novým vlakem mohli svézt po povinných zkouškách v polovině roku. Všech sedm objednaných souprav by mělo do Česka dorazit nejpozději v listopadu.

Od léta by měla být první souprava nasazená ve zkušebním provozu na trati z Prahy do Brna, Vídně a Štýrského Hradce. Celkem má státní dopravce za sedm objednaných jednotek zaplatit téměř 100 milionů eur. Část této sumy ve formě zálohy už České dráhy výrobci zaplatily ještě před měnovou intervencí České národní banky. Doplatek se ale kvůli oslabení koruny vůči euru prodražil o zhruba 100 milionů korun.

Kromě sedmi objednaných souprav chystal bývalý management drah nákup dalších osmi vlaků za 2,8 miliardy korun. Tyto soupravy měly být nasazeny z Prahy do Bratislavy a Budapešti. Nákup druhé vlny rychlovlaků vedení firmy loni zastavilo.

Výběr nejvyšších pokut antimonopolního úřadu za veřejné zakázky
25 000 000 korun - Rekordní sankci dostaly v prosinci 2013 České dráhy za nákup vlakových souprav Railjet bez otevřeného výběrového řízení. Pokuta není pravomocná, dráhy se proti ní odvolaly.
9 000 000 korun - Předseda ÚOHS v roce 2012 potvrdil pokutu devět milionů korun společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice kvůli chybám v tendru na modernizaci biologické čistírny odpadních vod v Semtíně. Firma proti verdiktu podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně.
6 550 000 korun - Pokutu dostalo v květnu 2011 město Liberec za chyby v tendrech souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009. Město podle úřadu tendry nezákonně dělilo. ÚOHS pokuty ukládal v několika správních řízeních. Většinu pokut zrušil loni Krajský soud v Brně, případem se bude zabývat ještě Nejvyšší správní soud (NSS).
5 000 000 korun - Státní podnik Moravské naftové doly v likvidaci dostal v září 2007 pokutu za pochybení při zakázce na odstranění ekologických škod. Likvidátorka firmy zadala zakázku bez řádného výběrového řízení, pouze přímo oslovila tři firmy.

Pětimilionovou pokutu dostala v roce 2013 také Praha. Chybovala v tendru na jednotný ekonomický systém, který spravuje účetnictví magistrátu a stovek pražských příspěvkových organizací. Veřejnou zakázku v celkové hodnotě 643,32 milionu Kč zadala bez otevřené soutěže. Praha už pokutu zaplatila.
4 000 000 korun - Příspěvková organizace Armádní Servisní, která provozuje pro armádu ubytovny, dostala pokutu loni na podzim. Tendr na úklidové a recepční služby uzavřela bez otevřené soutěže. Pokuta je pravomocná.
3 000 000 korun - Pokutu dostal Liberec v květnu 2010 kvůli pochybením v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem. Liberec mimo jiné v tendru stanovil podmínky, jejichž část diskriminovala potenciální zájemce s lepšími nabídkami. Město se proti pokutě odvolalo, v prosinci 2010 šéf ÚOHS verdikt potvrdil. Sankci v srpnu 2012 zrušil Krajský soud v Brně, ÚOHS se odvolal k NSS.

Třímilionovou pokutu dostal v dubnu 2007 také Zlín, který podle úřadu porušil zákon o veřejných zakázkách, když ve 13 řízeních nebylo omezení počtu zájemců o veřejnou zakázku losem transparentní. Pokutu později zrušil soud, nakonec byla snížena na 800.000 korun.
1 200 000 korun - Úřad vlády dostal pokutu loni v červnu za spornou zakázku pro firmu Promopro. Sankce za zadání více než půlmiliardového tendru na zajištění audiovizuální techniky v době českého předsednictví EU v roce 2009 bez soutěže je pravomocná.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery