Společnost jsem nevytuneloval, řekl u soudu zakladatel Oleo Chemical

Kamil Jirounek

Kamil Jirounek Zdroj: CTK

Zakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek obžalovaný v kauze údajného vyvedení milionů k lobbistovi Ivo Rittigovi dnes odmítl tvrzení žalobce o tunelování firmy. Společnost podle něho platila za účinné poradenství firmě Cokeville Assets dalšího obžalovaného, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě.

Obžaloba týkající se deseti lidí tvrdí, že poradenství bylo fiktivní a u Rittiga skončilo 20 milionů korun. Případ řeší Městský soud v Praze, který bude v hlavním líčení pokračovat v úterý výslechem Kmetě.

Jirounek se dostal ke slovu po výslechu prvního obžalovaného, spoluzakladatele Oleo Chemical Michala Urbánka, který minulý týden zabral tři dny. Jirounkovi dnes stačila zhruba půlhodina. Tvrzení obžaloby označil za nesmysl. „Je absurdní, abych vyváděl peníze z firmy, ve které jsem polovičním vlastníkem,“ řekl. Podnikatel soudu vysvětloval, že obžaloba popisuje jako tajnou dohodu běžnou smlouvu na poradenství. „Není v tom nic konspirativního, smlouvy jsem viděl,“ dodal.

Tvrzení vyšetřovatelů odmítl také obžalovaný šéf výroby v Oleo Chemical Radomír Kučera. Soudkyně Kateřina Radkovská jednání kvůli rozvrhu soudu po poledni přerušila, pokračovat bude v úterý výslechem Kmetě. Zatím není zřejmé, kdy přijde na řadu Rittig, do svého výslechu je z jednání omluvený. Rittig má na lavici obžalovaných poslední místo, soudkyně ale může pořadí vypovídajících upravit.

Jirounek uvedl, že prosadil, aby se neplatilo za poradenství dopředu odhadem, ale až výpočtem z případného zisku. Strategie doporučená Kmetěm se podle Jirounka s Urbánkem vyplatila, získali prý strategické informace ohledně legislativy a ropných produktů. „Pokud vydělá Oleo, pak může vydělat i poradce, a výsledky byly vidět. Smlouva byla plněna a řádně uhrazena,“ řekl podnikatel. S nápadem oslovit Cokeville Assets prý přišel Urbánek, který měl s Kmetěm dobrou zkušenost.

Státní zástupce Adam Borgula v obžalobě píše, že k Rittigovi mířily peníze coby provize na základě smlouvy o výpočtu odměny, což Jirounek odmítl. „Co jsme platili, nebyly provize za nějaké zprostředkování, ale odměna za poradenskou činnost. Dokument neznám, nikdy jsem jej nepodepsal, nemohu k němu nic říct. Podle mě je to čistý nesmysl,“ dodal podnikatel.

Až deset let

Podle Borguly z Vrchního státního zastupitelství v Praze byla série smluv s Cokeville Assets krycím manévrem a skutečným účelem převodů peněz prý bylo odčerpání majetku firmy k Rittigovi. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení, žalobce navrhuje pro jednoho uznání takzvané pozice spolupracujícího obviněného.

Obžaloba míří vedle Rittiga, Kmetě, Urbánka, Jirounka a Kučery na Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v Oleo Chemical Radomíra Kučeru a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou. O spolupracující pozici žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

Jirounek z Oleo Chemical: Hodili bychom se Babišovi

Lenka Bradáčová: Vzbudili jsme nereálná očekávání