Sportu mládeže hrozí, že přijde o půl miliardy od loterijních společností

(Ne)systém. Možnost posílat peníze rovnou na sport mládeže loni i předloni využilo všech jedenáct firem působících v hazardu. Podle ministerstva financí je takové rozdělování výnosu daně nesystémové.

(Ne)systém. Možnost posílat peníze rovnou na sport mládeže loni i předloni využilo všech jedenáct firem působících v hazardu. Podle ministerstva financí je takové rozdělování výnosu daně nesystémové. Zdroj: CTK

Téměř miliardu korun ze svých daní přeposlaly za dva poslední roky loterijní a sázkové firmy Českému olympijskému výboru na sport dětí a mládeže. Sloužily jako náplast za část peněz, které sport dostával od tehdejší Sazky zkrachovalé před pěti lety. Jenže možnost odvádět čtvrtinu ze své loterijní daně stát ruší. Přesněji řečeno tato možnost vypadla z návrhu tří zákonů o hazardu, které v dubnu čeká třetí, závěrečné čtení ve sněmovně. Sport mládeže by tak přicházel o stovky milionů korun ročně.

„Loterijní prostředky jsou velmi důležitým zdrojem financí pro sport, což je lety ověřená praxe také ze zahraničí. Nejvíce by byly poškozeny sportovní svazy a kluby, které z loterijních prostředků mohou kromě jiného dlouhodobě financovat platy trenérů mládeže,“ řekl deníku E15 předseda olympijského výboru Jiří Kejval.

Pro olympioniky nyní zbývá jediná naděje – rozpočtový výbor sněmovny doporučil poslancům v nadcházejícím třetím čtení schválit pozměňovací návrh poslance Jana Hamáčka (ČSSD), který možnost přesměrovat část loterijní daně na sport v zákoně zachovává.

Ministerstvo financí chce v příštím roce vyhradit 6 miliard korun na podporu sportu. Olympijský výbor to ale nepřesvědčilo.

Možnost posílat peníze rovnou na mládežnický sport loni i předloni využilo všech jedenáct firem působících na trhu, a to v plné výši. Ministerstvo financí ale považuje toto rozdělování výnosu daně za nesystémové, neboť podpora určité konkrétní politiky se má podle úřadu Andreje Babiše dít prostřednictvím zákona o státním rozpočtu. „Dalším důvodem je nesoulad s principy teorie finančního práva, podle které by daň měla být ze své povahy platbou neúčelovou,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Stát podle Vintrlíka připravuje satisfakci. Pro letošní rok tak do příslušné kapitoly ministerstva školství mládeže a tělovýchovy přibylo zhruba 800 milionů korun. „V dalších letech se tato částka zvýší ještě výrazněji. Ministerstvo financí uvažuje pro rok 2017 s celkovými výdaji na podporu sportu se šesti miliardami korun,“ dodal Vintrlík.

To ale olympijský výbor nepřesvědčilo. „Pro sportovní prostředí je nepřijatelné měnit prostředky za sliby. Na ně jsme v minulosti již mnohokrát doplatili a výsledkem je velké podfinancování sportu,“ míní šéf olympioniků.

Dětský sportDětský sport | Zdroj: Repro E15

Jiří Kejval: Český sport žije z altruismu dobrovolníků

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise