Sportu mládeže hrozí, že přijde o půl miliardy od loterijních společností

„Loterijní prostředky jsou velmi důležitým zdrojem financí pro sport, což je lety ověřená praxe také ze zahraničí. Nejvíce by byly poškozeny sportovní svazy a kluby, které z loterijních prostředků mohou kromě jiného dlouhodobě financovat platy trenérů mládeže,“ řekl deníku E15 předseda olympijského výboru Jiří Kejval.
Pro olympioniky nyní zbývá jediná naděje – rozpočtový výbor sněmovny doporučil poslancům v nadcházejícím třetím čtení schválit pozměňovací návrh poslance Jana Hamáčka (ČSSD), který možnost přesměrovat část loterijní daně na sport v zákoně zachovává.
Ministerstvo financí chce v příštím roce vyhradit 6 miliard korun na podporu sportu. Olympijský výbor to ale nepřesvědčilo.
Možnost posílat peníze rovnou na mládežnický sport loni i předloni využilo všech jedenáct firem působících na trhu, a to v plné výši. Ministerstvo financí ale považuje toto rozdělování výnosu daně za nesystémové, neboť podpora určité konkrétní politiky se má podle úřadu Andreje Babiše dít prostřednictvím zákona o státním rozpočtu. „Dalším důvodem je nesoulad s principy teorie finančního práva, podle které by daň měla být ze své povahy platbou neúčelovou,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.
Stát podle Vintrlíka připravuje satisfakci. Pro letošní rok tak do příslušné kapitoly ministerstva školství mládeže a tělovýchovy přibylo zhruba 800 milionů korun. „V dalších letech se tato částka zvýší ještě výrazněji. Ministerstvo financí uvažuje pro rok 2017 s celkovými výdaji na podporu sportu se šesti miliardami korun,“ dodal Vintrlík.
To ale olympijský výbor nepřesvědčilo. „Pro sportovní prostředí je nepřijatelné měnit prostředky za sliby. Na ně jsme v minulosti již mnohokrát doplatili a výsledkem je velké podfinancování sportu,“ míní šéf olympioniků.