Správa rezerv podá trestní oznámení kvůli naftě uložené u Viktoriagruppe | E15.cz

Správa rezerv podá trestní oznámení kvůli naftě uložené u Viktoriagruppe

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) do konce letošního roku podá v Německu trestní oznámení v kauze Viktoriagruppe týkající se uložení nafty. Hrozí totiž promlčení možného podvodu. V České televizi to uvedl předseda SSHR Pavel Švagr, podle kterého je v Německu promlčecí lhůta v těchto případech pět let. Česko si ve skladech zkrachovalé firmy v Bavorsku uložilo od roku 2010 strategické zásoby nafty v hodnotě 1,5 miliardy korun, nyní se pře s insolvenčním správcem o její vlastnictví.

Nejpozději do měsíce chce také správce hmotných rezerv předložit vládě návrh buď na dohodu, nebo na žalobu ve sporu o naftu. Poznamenal, že žaloba může trvat tři až pět let a náklady mohou činit několik desítek milionů korun.

S postupem času podle Švagra roste riziko, že se nafta zkazí. „Žádný znalec vám nedá posudek, že za tři nebo pět let bude nafta naftou. Já bych si ji do auta nedal,“ uvedl Švagr v pořadu Otázky Václava Moravce. Nyní je stáří uskladněné nafty čtyři až pět let, celé množství nafty z let 2010/2011 nebylo obměněno, zmínil.

Situace v této kauze je podle Švagra mimořádně vážná, jde o miliardový příběh s těžko predikovatelným koncem. Každou chvíli v něm nastává nová skutečnost. SSHR jedná pouze s insolvenčním správcem, protože stále není jasné, kdo je vlastníkem nafty. „V pozadí probíhá vlastnická válka o akcionářskou strukturu (Viktoriagruppe),“ řekl Švagr.

Neúspěch v Česku

Český rozhodčí soud začátkem listopadu rozhodl, že vlastníkem akcií Viktoriagruppe je firma Cioltit. „Já bych čekal, pokud firma Cioltit je absolutním vlastníkem akcií před rokem 2013, což deklarují, že nám také firma Cioltit řekne 'tudíž to, co jste v Německu v roce 2009 uložili, je ve vlastnictví České republiky'. To by pro mě bylo to zásadní sdělení Cioltitu,“ poznamenal předseda SSHR.

Česká televize v pořadu citovala stanovisko nového majitele Viktoriagruppe, které jí poskytl advokát Jaromír Bláha z advokátní kanceláře Němec, Bláha & Navrátilová. Stojí v něm mimo jiné: „Klient však sděluje, že hodlá respektovat oprávněné zájmy České republiky v probíhajícím insolvenčním řízení, zejména pak ve vztahu k uskladněným zásobám nafty“.

Toto sdělení je podle Švagra zajímavé a musí ho zanalyzovat s právníky. Je přesvědčený o tom, že oprávněným zájmem České republiky je 100 procent nafty uložené v Kraillingu.

Česko skladuje ropu v Německu od roku 2010. Poté, co se Viktoriagruppe loni v prosinci sama poslala do úpadku, si stát nárokuje část ropy uložené v zásobnících v Kraillingu, insolvenční správce však zatím české nároky vůči zkrachovalé firmě neuznal. SSHR a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jednají s konkurzním správcem o mimosoudní dohodě, podle níž by si Česko odvezlo 80 procent nafty a zbytek by nechalo v konkurzní podstatě. Dohodu by musela potvrdit vláda.

Česko nyní podle Švagra nárokuje naftu za 1,5 miliardy korun, další stovky milionů korun žádají například čeští celníci a finanční správa. Celkem jde téměř o dvě miliardy korun.

Vývoj událostí
2004 - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s německou firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování části zásob paliv; podle původního kontraktu firma skladovala pohonné hmoty v zásobnících v ČR. Koncem roku 2004 byla podepsána mezinárodní smlouva o skladování nouzových zásob mezi ČR a Německem.
Únor 2010 - Byl uzavřen dodatek smlouvy, podle které mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít skladovat část zásob v Německu. Už tehdy tisk upozornil, že není veřejně znám vlastník Viktoriagruppe (spekulovalo se o napojení na ruský Lukoil). Firma později podle médií majetkovou strukturu sdělila SSHR, ale nezveřejnila ji.
Září 2012 - Časopis Týden přinesl informace o podezřelých okolnostech kontraktu mezi SSHR a Viktoriagruppe. Firma podle týdeníku nedodala správě včas dohodnuté množství paliv, SSHR ale souhlasila s uzavřením dodatku, díky němuž pak Viktoriagruppe nemusela platit vysoké penále.
Červenec 2014 - Kontrola ve skladu Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu ukázala, že chybí 700.000 litrů nafty z českých zásob. Palivo musela firma doplnit, což SSHR zkontrolovala. Správa firmě navíc udělila půlmilionovou pokutu a snížila částku za skladování.
Září 2014 - České pobočce Viktoriagruppe měly být kvůli dluhům na daních (podle Aktuálně.cz ve výši 350 milionů korun) obstaveny účty, finanční úřad ale zjistil, že konta jsou prakticky prázdná.
Konec září 2014 - Další kontrola SSHR v bavorském skladu ukázala, že opět chybí část paliv, zhruba pět milionů litrů nafty. V Německu přitom firma skladovala čtyři pětiny paliva, které jí SSHR svěřila.
2. října 2014 - Informace o potížích Viktoriagruppe se objevily v českých médiích. SSHR sdělila, že eviduje neproplacené faktury a že předseda správy Pavel Švagr už informoval o situaci vládu.
22. října 2014 - Server Aktuálně.cz uvedl, že stát odváží zásoby z českých skladů Viktoriagruppe do státního podniku Čepro; pohonné hmoty sem byly přemístěny do konce listopadu 2014. Německé sklady byly pod dozorem bavorské celní správy.
8. prosince 2014 - Mateřská společnost Viktoriagruppe na sebe v Německu podala insolvenční návrh.
23. ledna 2015 - Švagr informoval, že insolvenční správce Viktoriagruppe neuznal, že nafta uložená v německém skladu patří ČR.
13. února 2015 - Premiér Bohuslav Sobotka požádal německé úřady o spolupráci při zajištění převozu zásob ropy, které má ČR v německých zásobnících Viktoriagruppe.
24. března 2015 - U soudu v Bavorsku se sešla schůze věřitelů firmy, SSHR se přihlásila o 300 milionů korun přímo, dalších 1,2 miliardy pak činí pohledávka za naftu, která je v Kraillingu uskladněna.
26. března 2015 - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek požádal německou vládu, aby upozornila soudce i insolvenčního správce firmy, že by nafta v německém skladu mohla být majetkem ČR.
21. dubna 2015 - Insolvenční správce Mirko Möllen před soudem předběžně popřel všechny pohledávky ČR vůči zkrachovalé Viktoriagruppe. Sobotka řekl, že Česko se bude o naftu soudit.
11. června 2015 - Právo napsalo, že někdejší ředitel SSHR Ladislav Zabo přišel po podpisu dodatku smlouvy s Viktoriagruppe o přesunu nafty do Německa o bezpečnostní prověrku. Zřejmě to bylo důvodem jeho rezignace na podzim 2011.
23. listopadu 2015 - Lidové noviny uvedly, že nový majitel Viktoriagruppe (firma Cioltit) nabízí státu spolupráci. Cílem je ochránit společné zájmy a zabránit škodám státu i akcionářů firmy.
13. prosince 2015 - Předseda SSHR Švagr v České televizi řekl, že správa do konce letošního roku podá v Německu v kauze trestní oznámení. Hrozí totiž promlčení možného podvodu.

Podvody i špatná kvalita. Správa rezerv řeší potíže s leteckým petrolejem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video