Stát nasype z evropských fondů více do staveb než do „chlebíčků“ | E15.cz

Stát nasype z evropských fondů více do staveb než do „chlebíčků“

Stavba železničního koridoru
Stavba železničního koridoru
• 
ZDROJ: ctk

dnv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) přinesla stavbařům na Fórum českého stavebnictví dobrou zprávu. Stát podle ní má dát co největší díl z 22 miliard eur, které může do roku 2020 získat z evropských fondů, do takzvaných tvrdých projektů. Tedy například do silnic, železnic a dalších staveb namísto různých školení a vzdělávání.

Aby se to však podařilo, bude muset stát zdolat několik překážek. Jedna důležitá se týká Evropské komise, které se nelíbí přístup tuzemských úřadů k posuzování vlivů staveb na životní prostředí. Nelze vyloučit, že by se proud unijních dotací kvůli tomu mohl i zastavit, upozornil týdeník Euro.

„Musíme se ubránit tlakům DG Envi (ředitelství Evropské komise pro životní prostředí – pozn. red.), abychom ze stavebního řízení neudělali neprostupnou zápletku,“ komentovala situaci Jourová.

Volnější dýchání by měly stavbařům umožnit i nové zákony upravující podmínky pro státní investice. Je to zcela nový zákon o veřejných zakázkách a stejně tak zbrusu nový zákon o liniových stavbách. Věcné záměry obou norem má mít kabinet na stole do půlky roku.

Pokud se záměry podaří, může to pro stavební firmy znamenat konec závodů o co nejnižší cenové nabídky. Pro některé to totiž znamená, že nakonec nepokryjí ani náklady. Nová analýza společností CEEC Research a KPMG ČR ukázala, že 60 procent podniků staví na hraně takzvaných bezpečných cen. Tedy za cenu, za niž lze stavbu ještě udělat tak, aby byla v době předání bezproblémová.

„Aktuální počet stavebních firem a celkový objem nabízených kapacit na trhu neodpovídá poptávce. Dnes je na trhu dokonce více firem než v roce 2008, kdy byl sektor na vrcholu,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Českým stavbám hrozí unijní stopka

Autor: dnv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video