Statistici: Oficiálně sečtených bezdomovců je v Česku 11,5 tisíce | E15.cz

Statistici: Oficiálně sečtených bezdomovců je v Česku 11,5 tisíce

bezdomovci
bezdomovci
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V ČR je 11 496 lidí bez domova, kteří využívají služeb azylových domů a podobných sociálních zařízení. Vyplývá to ze sčítání ČSÚ, které dnes novinářům představil místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Nejvíce sečtených bylo v Moravskoslezském kraji (2574), na druhém místě v počtu bezdomovců se umístila Praha (1254). Celkový počet bezdomovců může být ale až třikrát vyšší, do sčítaní nebyli zahrnuti lidé bez domova, kteří žijí na ulicích, ve squatech či využívají komerční ubytovny.

Nejméně lidí bez přístřeší využívá sociálních služeb v nejmenších krajích, tedy v Karlovarském (256 lidí) a Libereckém (262 lidí).

Podle údajů ze sčítání je typickým bezdomovcem svobodný vyučený muž ve věku 45 až 49 let, který je občanem ČR. Mezi klienty azylových domů je asi 21,5 procenta žen. U žen byla nejvíce zastoupena věková skupina od 20 do 24 let. V době sčítání se nacházelo v azylových domech také 397 dětí do 14 let, které tam byly především se svými matkami.

Necelá polovina (47,2 procenta) účastníků sčítání měla výuční list nebo střední vzdělání bez maturity, dalších 28,5 procenta mělo základní vzdělání. Asi deset procent lidí bez přístřeší má maturitu, mezi touto skupinou obyvatel je ale také asi 2,6 procenta lidí s vysokoškolským vzděláním. Asi 40 procent bezdomovců nad 15 let bylo nezaměstnaných, 28,5 procenta tvořili zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci, dalších 14,2 procenta byli nepracující důchodci. Zbývající buď měli jiný zdroj obživy, nebo jej vůbec neuvedli.

Téměř polovina bezdomovců je svobodných, dalších asi 38 procent je rozvedených. Jen 9,5 procenta je ženatých nebo vdaných.

Pracovníci azylových domů, kteří s klienty dotazníky vyplňovali, se ptali také na jejich víru. Téměř polovina ale na tuto otázku neodpověděla. Dalších 34,9 procenta odpovědělo, že je bez náboženské víry. Ze zbývajících se nejvíce respondentů hlásilo k římskokatolické církvi, nebo byli věřící, ale k žádné náboženské organizaci se nehlásili.

„Sčítání položilo základ pro budoucí srovnávání. Po dalším sčítání bude možné poukázat na vývoj, tedy jak se za deset let posune průměrný věk, úroveň vzdělání či poměr mužů a žen,“ uvedla k výsledkům Dominika Najvertová, ředitelka Sdružení azylových domů v ČR.

Jedná se o první podobné sčítání lidí bez přístřeší. Bylo součástí celorepublikového sčítání, které se konalo v loňském roce. Sčítalo se v azylových domech, domech na půl cesty, noclehárnách a nízkoprahových centrech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video