Státní finance má řídit muž, který neuhlídal hospodaření ČSÚ | e15.cz

Státní finance má řídit muž, který neuhlídal hospodaření ČSÚ

Jan Fischer
Jan Fischer
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro E15

jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bude bdít nad státní pokladnou, i když měl problémy s kontrolou mnohem menšího rozpočtu. Image poctivého a pečlivého úředníka Janu Fischerovi narušuje období, kdy řídil Český statistický úřad (ČSÚ). V jeho tehdejším hospodaření totiž našel pochybení Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) – kritizoval především chyby při zadávání veřejných zakázek či špatně vedené účetnictví.

Fischer vedl ČSÚ, instituci s více než miliardovým rozpočtem, od roku 2003. Kontrola financí z let 2004 a 2005 například ukázala, že statistický úřad na veřejnou zakázku ve výši téměř 50 milionů korun nevypsal výběrové řízení, jak to ukládá zákon.

Šlo například o opakovaně uzavřené smlouvy na úklid či ostrahu, také stěhování do nového sídla zadal ČSÚ jen na základě objednávky. Za stěhování zaplatil přes čtyři miliony korun. ČSÚ to vysvětloval tak, že věc spěchala. Kontroloři ale namítali, že úřadu muselo být jasné, že jej čeká přesun, už když se nové sídlo stavělo.

ČSÚ podle NKÚ rovněž poskytoval ubytování ve školicím a rekreačním zařízení i jiným než vlastním zaměstnancům a neměl přitom povolení vykonávat hospodářskou činnost. Rozpočtová pravidla porušil ČSÚ také tím, že provedl úhradu přes 2,3 milionu korun za plnění před provedením prací, čímž poskytl dodavateli zálohu na období delší než jedno čtvrtletí.

Tehdejší vedení ČSÚ v čele s Fischerem výhrady částečně uznalo, zároveň ale tvrdilo, že státu ani daňovým poplatníkům nevznikly žádné finanční ztráty. „Nějaký závěr jsem si z toho udělali a je potřeba dodat, že z toho nálezu nevyplynulo nic, co by směřovalo k nějakému trestnému činu, obohacení, nedej bože ke korupčnímu jednání. Samozřejmě za ty jednotlivé případy jsou zodpovědní jednotliví pracovníci a útvary a je potřeba systémově vytvořit takové předpoklady v instituci, aby se ty záležitosti nemohly opakovat,“ reagoval tehdy na kontrolu NKÚ Fischer v ČT.

Fischer dnes uvedl, že jako ministr financí se bude snažit investicemi do dopravy nebo vědy a výzkumu obnovit ekonomický růst. „Budu také hledat úspory v chodu státní správy,“ dodal Fischer.

Cit pro "hru s čísly"

Podle analytiků má Fischer předpoklady jako ministr uspět, klíčové ale bude, zda jím navržený rozpočet projde sněmovnou. „Otázkou je, zda rozpočet připravený úřednickou vládou projde parlamentem. Pokud nikoli, bude se muset ministr financí Jan Fischer řídit rozpočtovým provizoriem, tedy letošním rozpočtem, který je poměrně úsporný,“ řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Ten by vzhledem k ekonomické situaci předpokládal uvolnění rozpočtové politiky a zahrnutí určitých opatření na podporu ekonomiky zejména u investičních výdajů.

„Fischer jako bývalý akademický statistik a později také šéf Českého statistického úřadu má hodně dobré předpoklady pro rozpočtovou 'hru s čísly',“ řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Zda bude schopen „rozpočtovou hru s čísly“ povýšit na promyšlenou rozpočtovou strategii podporující i ekonomický růst, ukážou podle ní nadcházející týdny.

O úspěchu rozpočtu ale rozhodnou poslanci. „Možná že premiér Rusnok vsadil na neutrálního Fischera, který by mohl pro rozpočet získat potřebné hlasy, a to i z řad současné koalice. Sestavování rozpočtu bude podle mého názoru spíše politikou 'zalíbení' než politikou dlouhodobého rozvoje země,“ podotkla.

Autor: jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video