Stavební spoření bylo poslední kapkou, debata o reformách se sloučila | E15.cz

Stavební spoření bylo poslední kapkou, debata o reformách se sloučila

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: CTK/Jakub Dospiva

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koalice kvůli opozičním obstrukcím prosadila sloučení rozpravy k zákonům, které se týkají zdravotnické, sociální a důchodové reformy. Vyplnila se tak hrozba premiéra Petra Nečase, který odpoledne uvedl: "Koalice se pokusí vědomému pokusu o paralýzu sněmovních jednání zabránit i využitím méně obvyklých postupů, které dovoluje jednací řád sněmovny." Levice proti sloučení protestovala. Podle předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika tím vládní poslanci porušili zákon o jednacím řádu sněmovny.

ČSSD ale tvrdí, že krok koalice nic neřeší, protože podle jednacího řádu bude moci poslanec vystoupit ke každému bodu ze sloučené rozpravy, i kdyby byla doba příspěvků zkrácena na dvakrát deset minut. Koalice ale asi bude prosazovat výklad, že sloučená rozprava je jen jedním bodem.

„Pokud koalice bude takovýmto způsobem ohýbat jednací řád, porušovat zákon, tak jediná instituce, která tuto věc může posoudit, je ve finále Ústavní soud. Ale počkáme si na to, co se zde může odehrávat,“ řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura návrh na sloučení rozpravy zdůvodnil okolnostmi schvalování novely o omezení státní podpory stavebního spoření. To se nakonec koalici prosadit podařilo a podpora stavebního spoření klesne na nejvýše dva tisíce korun ročně. Příslušný zákon musí ještě podepsat prezident. Omezení státní podpory má státu ušetřit ročně pět až šest miliard korun. Sněmovna však o této předloze diskutovala dvě desítky hodin včetně dvou nocí a musela se podrobit obsahově se opakujícím projevům opozičních poslanců. Věcně by prý trvaly maximálně dvě hodiny.

„Mnohonásobně opakovaný názor a přečtený projev není jistě znakem demokratické diskuse,“ uvedl Stanjura. Kováčik namítl, že jednací řád sněmovny umožňuje sloučenou rozpravu pouze u věcně souvisejících norem. Sociální demokraté napadli koaliční záměr už na středeční tiskové konferenci. Místopředseda jejich poslanců Jeroným Tejc naznačil, že ČSSD zváží ústavní stížnost.

Schválení Stanjurova návrhu reagovala opozice nesouhlasným bušením do lavic a skandováním: „Už je to tady“. Na výsledku ale nic nezměnilo ani opakované hlasování, které si levice vynutila.

Sněmovna poté rozjednala všech 14 zákonů, z nichž dvě jí vrátil Senát s připomínkami. Tucet zákonů ale vetoval, neboť v horní komoře má převahu opozice v čele s ČSSD. V komoře dolní má ale navrch koalice, které Senát může lehce přehlasovat.

Koalice také prosadila omezení řečnické doby poslanců i senátorů k reformním zákonům na dvakrát deset minut. Opozice má o usnesení pochyby a chtěla vysvětlit, co znamená omezení doby pro projevy, když si koalice před tím odhlasovala i sloučenou rozpravu ke všem předlohám vráceným Senátem. „Odmítáme se nechat terorizovat zneužíváním jednacího řádu. Je právo opozice mluvit, argumentovat, není právo opozice do nekonečna zdržovat,“ odůvodnil návrh na omezení řečnické doby Marek Benda z ODS.

Vláda: Sněmovna by měla odmítnout všechny zásahy Senátu do reforem

Sněmovna by podle vlády navíc měla nejen přehlasovat senátní veta reformních zákonů, ale odmítnout i úpravy, které horní komora navrhla u zákonů o Generální inspekci bezpečnostních sborů a o zdravotnické záchranné službě. V případě této předlohy měly její změny podporu minimálně poloviny senátorů vládní ODS. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však dnes znovu doporučil poslancům přijetí sněmovní verze.

Zákon by měl podle sněmovny mimo jiné prodloužit maximální dobu příjezdu záchranářů k pacientovi z 15 na 20 minut. Senát ji ale navrhl zachovat na současné výši. Chce také stanovit v předloze odchodné pro záchranáře.

Nečas poté poslancům doporučil, aby se neztotožnili se senátní úpravou podmínek pro kandidáty na ředitele nové Generální inspekce bezpečnostních sborů, jejímž úkolem bude stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Senát navrhl, aby měl kandidát právnické magisterské vzdělání a aby pět let působil mimo bezpečnostní sbory.

ČSSD: Lékem na obstrukce by bylo odsunutí druhého důchodového pilíře

Sociální demokraté byli ochotni od obstrukcí ustoupit, pokud by koalice posunula start tzv. druhého pilíře důchodové reformy z roku 2013 na rok 2015. Tento požadavek však ministr financí Miroslav Kalousek označil za absurdní.

Podle slov premiéra získala vláda svůj mandát od voličů k tomu, aby prosadila reformy. Nikdo proto nemůže být překvapen, že vláda svůj program prosazuje.

Nečas také striktně odmítl možnost posouvání startu důchodové reformy na rok 2015. Podle něj by žádná vláda neměla vlastní zákony posouvat za horizont svého funkčního období. Dnes pouze připustil, že by se až na rok 2014 mohlo posunout vytvoření jednotného inkasního místa, tedy jedné ze součástí daňové reformy, původní termín byl o rok dříve.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video