Stavební výroba v listopadu opět vzrostla, stoupla o dvě procenta | E15.cz

Stavební výroba v listopadu opět vzrostla, stoupla o dvě procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební produkce v listopadu meziročně vzrostla o dvě procenta. Pozitivní vývoj ve stavebnictví tak pokračoval již třetím měsícem. V říjnu stoupla výroba o 2,4 procenta, v září o 8,8 procenta. Růst podpořilo zejména inženýrské stavitelství, začalo se také stavět více bytů. Naopak méně bytů stavebníci dokončili, vydalo se i méně stavebních povolení. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Loňský listopad měl zároveň v porovnání s tím předchozím o dva pracovní dny méně. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se tak stavební výroba zvýšila dokonce o 4,7 procenta. „V tomto případě bychom ovšem neměli zapomenout na velmi nízký srovnávací základ z listopadu 2013, kdy se stavebnictví propadlo o více než deset procent,“ upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

Dvouprocentní růst produkce je především odrazem lepšího přístupu vlády k investiční politice, který se začal pozitivně projevovat v pozvolném růstu nových zakázek, uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Dalším faktorem je podle něj velmi příznivé počasí, které nezpomalilo postup na rozestavěných stavbách.

Matyáš předpokládá, že prosincové výsledky budou podobné a že očekávaný meziroční růst deset až 15 miliard korun je reálný. Nepříznivým údajem listopadové statistiky je podle něj výrazný pokles nových zakázek, jejichž hodnota klesla téměř o čtvrtinu. Velmi zanedbaná příprava velkých staveb, především v dopravní infrastruktuře, může znamenat velké nebezpečí pro letošní rok, podotkl.

stavebnictví Autor: CSU

Stavebníci v předposledním měsíci loňského roku započali s výstavbou 1967 nových bytů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 2,8 procenta. Dokončili 2081 bytů, tedy o 1,8 procenta méně než ve stejném období roku 2013. Počet vydaných stavebních povolení meziročně poklesl o 1,1 procenta, klesla také orientační hodnota těchto staveb.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví klesl počet zaměstnanců o 3,3 procenta. Pracovníkům ale vrostl průměrný měsíční plat, dostal se na 34218 korun. Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 10,2 procenta. „Na výsledcích zaměstnanosti to sice není příliš vidět, avšak v tomto případě jsou čísla o počtech pracovníků ovlivněna i výrazným podílem OSVČ. Hypotéza o přeměně dřívějších zaměstnanců stavebních firem na drobné podnikatele nemusí být daleko od pravdy,“ dodal Dufek.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video