Stropnický: Čeští zbrojaři by měli být obchodně zdatnější

Asociace sdružuje na 110 společností, většinou malých a středních firem. Jejich hlavním problémem je nižší kapitálová síla a právě obchodní zdatnost.
Hynek zdůraznil, že i přes tyto problémy se firmy rozvíjejí. Nejsou mezi nimi jen klasické zbrojařské podniky, ale také například IT společnosti. Loni jich v asociaci šest ubylo a deset přibylo. Mezi lety 2013 až 2014 ale firmy sdružené v asociaci zvýšily celkovou produkci zhruba o pětinu.
Stropnický: Máme na to speciální sekci
Stropnický uvedl, že ministerstvo loni zřídilo sekci pro spolupráci s domácími zbrojaři. Ministr zdůraznil, že expozice českých zbrojařů na mezinárodních veletrzích kdysi připomínaly „zapadlou vatru“, byly opomíjené a neposkytovaly o české produkci kvalifikované informace, což se změnilo.
„Byl bych rád, kdyby se podařilo aktivizovat naše firmy směrem k NSPA (agentura NATO pro akvizice). Myslím, že tam nejsou dostatečně aktivní,“ řekl Stropnický. Ocenil, že některé firmy se dynamicky rozvíjejí, na druhé straně připustil, že jiné podniky jsou konzervativní a čekají na to, jak jim pomůže stát.
Byl bych rád, kdyby se podařilo aktivizovat naše firmy
Hynek považuje za důležité, aby se ČR vydala cestou Polska, kde je domácím firmám předem avizováno, jakou techniku či výstroj bude polská armáda potřebovat. Ony podle toho mohou nastavit svůj výzkum a vývoj tak, aby se na těchto zakázkách mohly podílet. „V ČR se firmy dostávají k těmto věcem až v momentu, kdy armáda už hledá konkrétní produkt,“ uvedl.
Stropnický ale zdůraznil, že přestože některé výrobky nejsou čeští producenti schopni dodat, například vrtulníky, pro stát je vždy při výběru dodavatele klíčové, nakolik se na něm podílejí například jako subdodavatelé nebo zajištěním servisu strojů či výcviku obsluhy. „Kdo by (ze zahraničních dodavatelů) na tuto spolupráci nepřistoupil, nemá velké šance prorazit,“ dodal ministr. V Brně se dopoledne zúčastnil jednání asociace, která dnes vybírá na čtyři roky své nové vedení.