Studenti UJAK můžou dostudovat v Praze a Brně, musí ale složit zkoušky | E15.cz

Studenti UJAK můžou dostudovat v Praze a Brně, musí ale složit zkoušky

Demonstrace studentů UJAK
Demonstrace studentů UJAK
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Posluchači zrušeného navazujícího magisterského oboru Speciální pedagogika na pražské Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) budou moci dokončit studium na Masarykově univerzitě v Brně nebo v Praze na Karlově Univerzitě. Přihlášky do Brna mohou uchazeči podávat od listopadu, pražská univerzita je přijímá již od úterý. Přijímací zkoušky budou shodně v lednu. Soukromé pražské škole pro daný obor vypršela akreditace v září.

„Rozhodli jsme se vyjít vstříc jak ministerstvu, tak kolegům, kteří ztratili statut studenta kvůli zániku akreditace Univerzity Jana Amose Komenského, a dřívější studium jim tak bylo ukončeno bez jakéhokoliv jejich provinění,“ uvedl děkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Jiří Němec, která momentálně vyučuje obor nejvíce se shodující s tím zrušeným v Praze.

Učitelský obor na Univerzité Jana Amose Komenského navštěvovalo více než 700 posluchačů, kteří dnes za sebou mají dva semestry. „Masarykova univerzita otevře přijímací řízení s tím, že pokud splní jeho podmínky, může přijmout maximálně 150 zájemců. Úspěšní uchazeči mohou požádat o uznání některých předmětů, které už absolvovali na škole předchozí,“ doplnila Fojtová.

Přihlášky do konce listopadu

Termín sběru přihlášek do navazujícího magisterského oboru s názvem Speciální pedagogika pro učitele v kombinované formě je v Brně do konce letošního roku a v Praze do 27. listopadu. Zájemce o studium na Karlově Univerzitě zve fakulta 7. listopadu na Den otevřených dveří.

„Uchazeči, kteří splní podmínky, mezi něž patří také doložení absolvování dvou semestrů předchozího studia a zisk minimálně 40 kreditů, mohou začít studovat na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v jarním semestru,“ dodala Fojtová. Studenti, kterých se zrušení dotklo, uspořádali o víkendu v Praze protestní demonstraci. Požadují, aby mohli dostudovat na Univerzity Jana Amose Komenského, protože přechod na veřejné vysoké školy nepovažují za reálný.

Z celé situace viní ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), která podle nich nedodržuje slib bývalého ministra školství Marcela Chládka. Studentům prý slíbil, že všichni na UJAK dostudují. Studenti otevřeným dopisem požádali o pomoc předsedu vlády Bohuslava Sobotku(ČSSD).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.