Tejc chce zasáhnout do Listiny práv a svobod, Dienstbier ho označuje za národního socialistu | E15.cz

Tejc chce zasáhnout do Listiny práv a svobod, Dienstbier ho označuje za národního socialistu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za národního socialistu, nikoli člena sociální demokracie označil svého stranického kolegu Jeronýma Tejce končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), řekl, že kdyby prošly změny, které chce Tejc prosadit v zákonu o azylu a v Listině základních práv a svobod, Česká republika by ustoupila od svých mezinárodních závazků.

Tejc podle něj šlape po památce svých sociálnědemokratických předchůdců, když zapomíná, že "to byli i českoslovenští sociální demokraté, kteří hledali pomoc v exilu, a to ve 20. století dohromady nejméně padesát let vkuse". Návrhy na omezování práv daných Listinou základních práv a svobod považuji za návrh v rozporu s programem a hodnotami sociální demokracie, uvedl.

Připomenul, že podle Listiny základních práv a svobod jsou základní lidská práva nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. "Pokud chce pan Tejc škrtat v Listině některé pasáže, mohl by ji rovnou škrtnout i celou," konstatoval.

Jihomoravský poslanec Tejc, o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi na funkci šéfa ČSSD, chce navrhnout změny zákona o azylu, které by zrychlily proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Zvažuje také vypuštění nebo úpravu článku Listiny základních práv a svobod, který přiznává právo na azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod.

Tejc novinářům v Brně řekl, že svým návrhem chce v souvislosti s riziky migrace přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle něj mnoho migrantů současnou podobu zákona zneužívá. Návrhy nejprve předloží premiérovi, potom bude hledat podporu u spolustraníků a dalších poslanců.

Dienstbier minulý týden prohlásil, že někteří spolustraníci včetně Tejce, kterého označil za "pučistu z Lán", usilují o jeho odvolání z vlády. Poslanec vzápětí takové snahy popřel. Tejc byl jedním z účastníků schůzky na lánském zámku, kde se po volbách 2013 někteří vlivní sociální demokraté sešli s prezidentem Milošem Zemanem bez vědomí předsedy Bohuslava Sobotky.

Premiér minulý týden oznámil, že Dienstbiera na konci listopadu vystřídá poslanec Jan Chvojka. Dienstbierovo odvolání zdůvodnil tím, že v otázce lidských práv nebyl pro voliče ČSSD srozumitelný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video