Tripartita dostala návrh rozpočtu. Deficit by mohl být vyšší, míní odbory | E15.cz

Tripartita dostala návrh rozpočtu. Deficit by mohl být vyšší, míní odbory

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tripartita začala jednat o státním rozpočtu na příští rok. Podle odborů je návrh restriktivní. Zaměstnavatelé ho podpořili, chtějí ale přesně znát sociální výdaje a investice na příští roky. Novinářům to po jednání řekli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Předáci i podnikatelé chválí kabinet za to, že s nimi rozpočet začal projednávat už nyní.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje pro příští rok schodek 70 miliard korun, v dalším roce 60 miliard a v roce 2018 pak 50 miliard. „Ten rozpočet je transparentní, je ambiciózní a je taky velice dobrý,“ míní ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj návrh ekonomiku „neškrtí“, cílem je dosáhnout nulového schodku. Babiš řekl, že Česko má v EU jeden z nejvyšších hospodářských růstů a jednu z nejnižších nezaměstnaností, dluh se daří snižovat.

Dřív než obvykle

Vláda má rozpočet dokončit a předat Sněmovně do konce září. Tripartita ho začala projednávat už nyní. Definitivní stanovisko by měla dát na mimořádném jednání, které se má konat 17. září. Zástupci zaměstnavatelů i odboráři Babiše a vládu za včasné projednávání chválí. „Ocenili jsme, že jsme rozpočet dostali výrazně dřív, než bylo tradicí. Strana podnikatelů a zaměstnavatelů podpořila ministra financí. Deficit 70 miliard v době růstu je racionální, a to i z toho pohledu, že jsme v letech 2010 až 2013 zanedbali infrastrukturu,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Zaměstnavatelé požadují do zářijového jednání od ministerstva financí dvě tabulky. První z nich by měla obsahovat seznam investic do růstu a konkurenceschopnosti v příštích letech, druhá pak shrnutí sociálních výdajů včetně důchodů. Rozpočet by podle Hanáka měl počítat také s několikamiliardovými výdaji na přistěhovaleckou politiku či s podporou českých firem v cizině.

Podle šéfa hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je vzhledem k hospodářskému vzestupu „navrhované fiskální úsilí vlády slabé“. Očištěné saldo ani za tři roky nedosáhne cíle, jímž je jedno procento HDP. Dlouhý to označil za promarnění období růstu. Reformy zdravotního a důchodového systému se podle něj zastavily, což bude mít v budoucnu nepříznivý dopad.

Babiš: Jsme paralyzováni předpisy a zákony

Podle odborů by naopak deficit mohl být i vyšší. „Rozpočet je ve svém důsledku vlastně restriktivní,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle něj peníze sice jsou, ale není možné je proinvestovat - investice brzdí „zejména zákony z minulosti“. Odborářům v návrzích rozpočtových parametrů na roky 2017 a 2018 chybí také výdaje na zvýšení odvodů státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané a suma na růst platů.

Podle Babiše není restriktivní rozpočet, ale český systém. „Bohužel jsme paralyzováni předpisy a zákony i tím, že se od roku 2010 nevykupovaly pozemky a neprojektovaly dálnice,“ uvedl ministr financí. Podotkl, že když se ekonomice daří, nemělo by se rozhazovat, ale také šetřit.

Situaci by podle vlády, odborů i zaměstnavatelů měly zlepšit novely stavebního zákona a o veřejných zakázkách. O jejich přípravě dnes tripartita diskutovala. Zabývala se i čerpáním peněz z evropských fondů. Tématu se věnuje na každém zasedání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video