U Pirátů a lidovců to bouří, blesky dopadají na Bartoše a Jurečku. Strany ladí přípravu na volby v září

Šéf Pirátů Ivan Bartoš slibuje straníkům podrobnou analýzu toho, proč strana v evropských volbách propadla. Pro podzimní krajské a senátní volby hodlá  změnit strategii.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš slibuje straníkům podrobnou analýzu toho, proč strana v evropských volbách propadla. Pro podzimní krajské a senátní volby hodlá změnit strategii. Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Voličská nepřízeň v boji o křesla europoslanců vyvolává v některých vládních stranách četné bouře a srážky. Čelí jim především Pirátská strana a KDU-ČSL, které neobhájily celkem tři mandáty v Evropském parlamentu (EP). Piráti řeší, zda nesvolají celostátní fórum. Předehrou širší debaty o volebním propadáku bude sobotní jednání republikového výboru této nejmenší koaliční formace. Značně nespokojení jsou také lidovci, jejichž kritiku už opakovaně v krátké době schytává šéf strany Marian Jurečka. Další možný neúspěch v zářijových krajských a senátních volbách by ho zřejmě připravil o funkci.

Piráti čekají na návrat svého předsedy Ivana Bartoše z pracovní cesty ze Spojených států, kam odjel jako vicepremiér a ministr pro místní rozvoj s delegací čtyř desítek českých podnikatelů. „Potřebujeme vyslat jasný signál, že jsme schopní reformy vnitřního fungování a že došlo k nějaké změně,“ prohlásil pirátský náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib, který konání republikového výboru navrhl. Iniciativu už podpořil potřebný počet členů tohoto orgánu včetně šéfa diplomacie Jana Lipavského nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olgy Richterové.

Podívejte se na rozhovor s Marcelem Kolajou točeným před eurovolbami:

Video placeholde
Rozhovor s Marcelem Kolajou pro pořad FLOW • e15

O nutnosti podrobit volební debakl hluboké reflexi je přesvědčena europoslankyně Markéta Gregorová, která jako jediná z pirátských kandidátů obhájila křeslo v EP. Právě Gregorová v lednových předsednických volbách kandidovala proti Bartošovi. „Osobně se domnívám, že budeme muset provést interní změny, nikoli však na úrovni předsedy, ale vnitřní reformy,“ nastínila.

Piráti od pondělí diskutují, zda kvůli výsledkům evropských voleb nesvolají nejvyšší orgán strany, kterým je celostátní fórum. Vzhledem ke lhůtám by se ale jednání konalo pravděpodobně až na podzim. „Představa některých členů, že se něco vyřeší na zasedání celostátního fóra, když nebudeme mít shodu na úrovni republikového předsednictva či výboru, je velmi naivní. Dle mých informací má Ivan Bartoš něco připraveného, je tedy vhodné, aby nás s tím seznámil,“ vzkázal spolustraníkům Hřib.

Bartoš po zveřejnění volebních výsledků řekl, že čeká na analýzu podrobnějších statistických údajů. „Vždycky se dá postupovat lépe. Brzy se uskuteční krajské a senátní volby, které už budou vycházet z poznatků z těchto evropských voleb,“ zdůraznil.

Podle odborníků hrozí Pirátům štěpení. „Část krajně levicového křídla strany by mohla následovat Ondřeje Dostála do Stačilo!“ soudí politolog Miroslav Mareš. Dostál byl dříve v poradním vládním týmu koalice Pirátů a hnutí STAN. Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity očekává, že sobotní jednání republikového výboru odstartuje velkou vnitřní debatu. „Asi se oživí i spor o účasti Pirátů ve vládě,“ předpokládá.

Také v KDU-ČSL panuje vyhrocená situace, byť je o něco čitelnější, protože se týká zejména Jurečky. Straně už od loňska dramaticky klesá voličská podpora, průzkumy ji posílají pod pětiprocentní hranici. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč musel stávající předseda už začátkem roku žádat o důvěru. Navíc tehdy slíbil, že se k případnému neúspěchu v evropských volbách přihlásí.

Jurečka začátkem týdne adresoval spolustraníkům dopis, v němž uvádí, že chce v klidu zvážit kroky k vyvození osobní zodpovědnosti a věc prodiskutovat s dalšími členy vedení. Zisk jednoho mandátu nepovažuje za úspěch a je si vědom toho, že jednu z podmínek, které si před podzimním volebním sjezdem sám stanovil, nesplnil. Další podmínky plynou ze zářijových voleb. Jsou jimi získání minimálně jedné hejtmanské funkce a posílení senátorského klubu.

Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek by pouhé čtyři měsíce před avizovaným sjezdem čelo strany neměnil. „Byl to nejhorší výsledek v historii, pravda, pouze o 620 hlasů nám unikl druhý europoslanecký mandát,“ uvedl. Podle dalších vlivných lidovců musí Jurečka vyvodit závěry sám. „Aby znovu požádal o důvěru celostátní výbor jako v lednu, ale nepovažuji za vhodné,“ míní poslanec Ondřej Benešík.

Koalice Spolu získala o víkendu šest mandátů. ODS ztratila jeden z původních čtyř, na „svých dvou“ zůstala jen TOP 09. Jurečka zmínil posilování populistů a extremistů. „V tomto koalice Spolu ukázala svůj smysl jako síla, která je schopná jim čelit,“ odmítl odchod z trojbloku.