U většiny českých akciovek nelze dohledat vlastníka | e15.cz

U většiny českých akciovek nelze dohledat vlastníka

peníze
peníze
• 
ZDROJ: Shutterstock.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na majitele, což skutečným vlastníkům firem umožňuje zůstat v anonymitě. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA). Anonymní akcie jsou často spojovány s korupčním jednáním a praním špinavých peněz.

„Podnikatelé nepodlehli obavám ze zákazu listinných akcií na majitele a negativní společenské objednávce a stejně jako v předchozích letech preferují anonymní akcie zejména díky snadné převoditelnosti, nízkým administrativním a finančním nákladům, stejně jako možnosti skrýt skutečné vlastníky,“ komentovala výsledky studie analytička agentury Petra Štěpánová.

Více než 96 procent (24 151) akciových společností registrovaných v Česku vydalo akcie v listinné podobě. Nadpoloviční většina majitelů firem, 53,5 procenta (13 411), preferuje anonymní vlastnictví tuzemských akciových společností, takže má listinné akcie na majitele (doručitele).

Na 42 procent (10 459) má listinné akcie na jméno. Zaknihované akcie v ČR vydalo méně než pět procent akciových společností. Zpravidla jde o firmy, které se zúčastnily kuponové privatizace nebo později vstoupily na burzovní či mimoburzovní trh.

Srovnání struktury českých akciových společností

Srovnání struktury českých akciových společnostíAutor: CEKIA

Sněmovna koncem roku 2012 podpořila vládní předlohu na regulaci anonymních akcií. Ta předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Obě varianty mají zajistit možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací. Opozice pokládá návrh za nedostatečný, chce zrušení akcií na majitele.

Proti tomu vystupují někteří podnikatelé. „Pokud by byly zrušeny akcie na majitele, tak běžným podnikatelům v důsledku naroste administrativa bez toho, aniž by došlo k reálným změnám. Zkrátka proto, že korupce a akcie na majitele spolu nijak nesouvisí. Ti, jejichž jediným motivem pro užití akcií na majitele je anonymita vlastnictví, dosáhnou kýženého efektu pomocí jiných a de facto ještě účinnějších nástrojů,“ míní obchodní ředitel společnosti Smart Companies Filip Reinoso.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video