Učitelé dostanou přidáno šest procent, vláda schválila změnu tabulek

Celkově se navýší objem na platy pedagogů o osm procent, u nepedagogických pracovníků o pět procent. Potřebných zhruba 2,5 miliardy korun půjde z úspory částky na obsluhu státního dluhu. Vláda o zvýšení platů ve školství rozhodla už na konci července. K tomu, aby se zvýšení opravdu projevilo na výplatních páskách, bylo nutné odsouhlasit změnu tarifních tabulek.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) už dříve uvedla, že učitelé s praxí do šesti let by si v tarifu a ve své 11. a 12. třídě měli přilepšit zhruba o 1300 korun. Ti, kteří vyučují přes šest let, by měli dostat 1500 až 1600 korun měsíčně navíc.
Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o dva tisíce korun víc, v základních školách o 2300 korun, ve středních školách pak o 2400 korun. Asistenti pedagogů by mohli mít od září 1340 korun navíc.
Vláda schválila zvýšení tarifních platů učitelů a pracovníků ve školství od 1.9.2016. Přeji úspěšný start školního roku všem ve školách.
— Kateřina Valachova (@katavalachova) August 24, 2016
Náklady na zvýšení platů ve školství přijdou podle předlohy ministerstva práce a sociálních věcí od 1. září do konce roku na zhruba 1,4 miliardy korun, z toho nepedagogičtí pracovníci dostanou navíc 187 milionů. V příštím roce bude navýšení znamenat vyšší nároky na státní rozpočet ve výši 4,2 miliardy korun, z toho půl miliardy bude určeno na navýšení platů nepedagogických pracovníků.
Zvýšení tarifu se týká všech pedagogů placených z veřejných rozpočtů, tedy i těch, kteří nespadají pod ministerstvo školství. Jejich nároky mají pokrýt rozpočty ministerstev, pod která patří. Zvýšené tarify se týkají také zhruba 300 pedagogických pracovníků v sociálních službách placených kraji.