Úřady prý vyměřily Čapímu hnízdu milionové pokuty, Babiš to dosud popíral | e15.cz

Úřady prý vyměřily Čapímu hnízdu milionové pokuty, Babiš to dosud popíral

Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
• 
ZDROJ: SGL Projekt

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřady v minulosti udělily farmě Čapí hnízdo milionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací. Za dvou auditů podle Neovlivní.cz vyplývá, že část z dotace na stavbu luxusního konferenčního centra byla vyplacena neoprávněně a vyměřily za to pokutu šest milionů korun. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), jehož Agrofert firmu vlastní, dosud tvrdil, že audity žádné pochybení nenašly a dnes řekl, že o pokutě nemá informace.

V roce 2012 byla podle informací serveru pokuta prominuta a Babišova firma z ní platila pouze malou část. Pravicová opozice chce, aby z kauzy vyvodil zodpovědnost.

„Nic o tom nevím,“ uvedl předseda hnutí ANO Babiš. V sobotním vydání deníku Lidové noviny Babiš chybu v udělení dotací odmítal. „Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu. Je absurdní, že mě někdo vyzývá k přiznání chyby, kterou jsem neudělal a nemohl udělat,“ napsal v komentáři.

Server Neovlivni.cz se odvolává na audit z roku 2011, z jehož závěrů plyne, že farma Čapí hnízdo si nechala od evropského dotačního úřadu poslat milionový příspěvek dříve, než zaplatila faktury za výstavbu centra. Čerpání dotací však má probíhat opačně - projekty se proplácejí zpětně. Babišova firma podle auditorů zaplatila jednu ze tří faktur až ve chvíli, kdy už měla peníze na účtu.

„Takto provedená platba je v rozporu se smlouvou o poskytnutí dotace i s pravidly ROP, a proto je auditorským týmem považována za nezpůsobilý výdaj,“ citoval server z kontrolní zprávy k dotaci.

Toto stanovisko potvrdil i další audit z roku 2013, který pro ministerstvo financí zpracovávala společnost KPMG. Na základě pochybení, byla vyměřena pokuta 3,6 milionu korun. Při započtení penále se konečná částka vyšplhala k šesti milionům.

Neovlivni.cz upozorňuje, že zatímco u prvního auditu z roku 2011 společnost chybu neuznala, u druhého už závěry přijala. Důvodem je prý fakt, že Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy na konci roku 2012 devadesát procent pokuty prominul. Společnost tak zaplatila pouze 37 tisíc korun a penále.

„Mně celý ten případ připadá stále skandálnější,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. „Já myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra Sobotky: Co hodlá v této věci udělat? Jak se hodlá vyrovnat s tou kauzou Čapího hnízda?“ dodal. V minulosti podle něj byli ministři i kvůli mnohem menším případům vyzýváni, aby odstoupili.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že pokuta není hlavním problémem u Čapího hnízda. „Ten problém je ten podvod, kdy za anonymní akcie schoval svoje vlastnictví, aby tu dotaci mohl vůbec dostat,“ míní.

Šlechtová s Babišem případ řešit nehodlá

Pokud by bylo známo, že mu Čapí hnízdo patří, tak podle něj na dotaci neměl nárok. O odpuštění větší části pokuty v době, kdy byl sám ministrem financí, prý Kalousek nemá žádnou informaci.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím na dotaz nereagoval. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), do jejíhož resortu rozdělování dotací spadá, uvedla, že k případu nemá podrobné informace. S Babišem o něm prý mluvit nehodlá, protože o dotaci kdysi nežádal Babiš, ale někdo jiný.

Neovlivni.cz upozorňuje, že zatímco u prvního auditu z roku 2011 společnost chybu neuznala, u druhého už závěry přijala. Důvodem je prý fakt, že Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy na konci roku 2012 prominul 99 procent pokuty prominul.

Oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů na výstavbu Čapího hnízda zahájil minulý týden Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Případem se zabývá od letošního ledna také česká policie.

Kauza Čapí hnízdo: policie prověřuje, jak se z Babiše stal malý podnikatel

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video