Ústavní soud odmítl stížnost prvního člena Švábova gangu | E15.cz

Ústavní soud odmítl stížnost prvního člena Švábova gangu

Vůdce gangu vrahů českých podnikatelů Michael Šváb
Vůdce gangu vrahů českých podnikatelů Michael Šváb
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost prvního ze členů takzvaného Švábova gangu, který se dopouštěl únosů a vražd podnikatelů. Vyplývá to z evidence stížností na webu Nejvyššího soudu. Podle informací ČTK jde přímo o doživotně potrestaného šéfa gangu Michaela Švába. Samotný ÚS zatím usnesení nepublikoval, výsledek tak nekomentovala ani jeho mluvčí Miroslava Sedláčková. Odůvodnění zveřejňuje ÚS zpravidla za několik dnů až týdnů po rozhodnutí.

K ústavním soudcům doputovaly v kauze Švábova gangu celkem čtyři stížnosti. Jednu podal také Libor Skopalík, stejně jako Šváb potrestaný doživotním vězením. Každou stížnost řeší jiný soudce zpravodaj v samostatném řízení. Tři zůstávají ještě nerozhodnuté.

Dovolání pěti aktérů případu odmítl loni v létě Nejvyšší soud. Oba doživotní tresty podle něj nelze považovat za nepřiměřeně přísné. Švábův postup při organizování celé skupiny se podle Nejvyššího soudu vyznačoval vysokou mírou promyšlenosti a plánovitosti. Soud se neztotožnil ani s námitkami některých odsouzených, kteří poukazovali na údajnou disproporci mezi tresty uloženými jednotlivým členům skupiny.

Dovolání kromě Švába a Skopalíka podali také Petr Klement, Miloslav Malík a Jiří Přeučil, kteří si mají odpykat 30, 8 a 5,5 roku ve vězení. Možnost dovolání nevyužili spolupracující obviněný Daniel Dimitrov a Skopalíkův bratr Petr. Odpykají si 20, respektive čtyři roky ve vězení.

Dvě vraždy

Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého skupina podle verdiktu zastřelila předloni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzského města Nice. Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.

Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun. Šváb si pak vyhlédl i úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel.

Šváb před soudem v minulosti uvedl, že měl v plánu vydírání několika dalších lidí. Prý tak chtěl sehnat peníze na nákup kokainu a jeho prodej v Austrálii. Svou vinu na vraždách však popíral. Samotné únosy podnikatelů v cizině údajně zařizoval Švábův pobočník Skopalík. S ním i s Dimitrovem se Šváb seznámil ve vězení, kde si odpykával trest za jiné vydírání.

Z producenta „lovcem“ boháčů. K oběti Michaela Švába navedl i inzerát

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video