ÚSTR je bez vědecké rady, členové odešli po odvolání Hermana | E15.cz

ÚSTR je bez vědecké rady, členové odešli po odvolání Hermana

Demonstrace před ÚSTR
Demonstrace před ÚSTR
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se rozpadla, na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana a vývoji v ústavu odešlo, nebo se na to chystá všech 15 členů. Na webu ÚSTR je v seznamu vědecké rady psán už jen ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který uvedl, že se chystá také odejít. Vědecká rada je odborný poradní orgán pro badatelskou činnost ÚSTR, jehož úkolem je zkoumat dobu nesvobody. O ústav a odvolání Hermana se nyní přou hlavně ODS s ČSSD.

S novou ředitelkou Pavlou Foglovou se nedohodl na další práci 1. náměstek Eduard Stehlík. V ÚSTR končí, mimo jiné proto, že nesouhlasí se zvažovaným odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánkové. Na její místo má nastoupit Světlana Ptáčníková, která už z ABS má zkušenosti a o funkci ředitelky dřív usilovala. Archiv spadá pod ÚSTR.

Odvolání Kukánkové, která se postavila za sesazeného Hermana, musí nejdříve projednat hlavní rada ÚSTR. Ta odvolala minulou středu Hermana, nahradila ho Foglovou. Nejen kvůli archivu a stavu digitalizace archiválií komunistických složek členové hlavní rady ústavu Hermana radní kritizovali

„Odchod pana Stehlíka mě hodně mrzí,“ sdělila Foglová prostřednictvím svého mluvčího. „Je to respektovaná osobnost a počítala jsem s ním. Jenomže nechtěl zůstat ani ve funkci náměstka, ani nechtěl přijmout jiné adekvátní - ředitelské - místo,“ uvedla. „K odborným bodům mé koncepce sice neměl zásadní námitky, ale nesouhlasí třeba s tím, že by měla být odvolána ředitelka Archivu bezpečnostních složek, přestože si váží odborných kvalit paní Ptáčníkové, která by měla nastoupit na její místo,“ dodala.

Okamžitá výpověď

„Byla mi doručena výpověď, žádné, že jsem se rozhodl nepokračovat. Ředitelka Foglová mi nabídla další spolupráci, já jí na to řekl, že podmínka z mé strany je, že nebude jako prozatímní ředitelka dělat nezvratné personální změny. Následně jsem ihned dostal výpověď,“ řekl serveru iDnes.cz Stehlík. Jeho nástupce není znám, do ÚSTR by se mohl vrátit bývalý přechodný ředitel Zdeněk Hazdra.

Hermana rada ústavu odvolala kvůli nespokojenosti s prací. Herman považuje odvolání za politické motivované. Jeho nástupkyně Foglová poté avizovala menší personální změny. O činnost ÚSTR, pod který spadá Archiv bezpečnostních složek s archiváliemi z dob komunismu, se nyní přou především ODS a ČSSD, navzájem se viní z politických tlaků. Odvolání Hermana je podle ODS důkazem prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. ČSSD nařčení odmítá.

Lež a konspirace?

„Daniel Herman je čestný člověk, který vykonal pro ÚSTR v krátké době veliký kus práce. Je škoda, že ho teď - místo poděkováni, které by si zasloužil - vyhnali pomoci lži a v důsledku konspirace,“ uvedl v dopise ke svému odchodu z vědecké rady profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Dodal, že kritikové Hermana překazili slibně se rozvíjející projekt. Je mu líto, že se Hermana podařilo vystrnadit pomocí takových pseudoargumentů, jako že v ústavu „nejsou splňovány základní standardy vědecké práce“. Podotkl, že pod Hermanovým vedením ústav vydal důležité monografie a jeho úspěchy v internacionalizaci ústavu z ÚSTR udělaly v očích zahraničních odborníků respektovanou instituci.

Vědecká rada je odborný poradní orgán pro výzkum, členy na návrh ředitele ÚSTR schvaluje hlavní rada instituce. Členové vědecké rady se například vyjadřují k výroční zprávě a ročním plánům badatelské a ediční činnosti. Funkce člena vědecké rady je na rozdíl od člena hlavní rady neplacená.

Rozepře provázely vznik ÚSTR od samého začátku. Instituce vznikla s cílem zkoumat dobu nacismu a komunismu. Hlavní radu volí Senát, v němž má nyní převahu opozice.

David Klimeš: Ústav, který ustrnul v pravolevém boji

Nejen ideologie, ale i lepší fleky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video