Valachová: Když střední školy neprokážou kvalitu, můžou skončit

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Střední školy by v budoucnosti měly v pětiletém intervalu dokazovat svou kvalitu a potřebnost. Pokud by toto postrádaly, mohl by jim hrozit zánik. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce tímto krokem změnit systém financování regionálního školství. Navíc by podle ní takový krok zabránil tomu, aby středoškolské obory existovaly, i když jejich absolventi nenajdou uplatnění v oboru na pracovním trhu. Valachová to dnes řekla při návštěvě Jihočeského kraje.

Podle jejího návrhu by střední odborné školy a gymnázia musela nově v pravidelné periodě žádat o obnovení zápisu do rejstříku ministerstva školství.

„Takzvané přerejstříkování by mělo zajistit, abychom skutečně nastavením těch jednotlivých studijních oborů a programů nepřiváděli úspěšné absolventy do situace, kdy by nenalezli uplatnění odpovídající jejich kvalifikaci,“ řekla Valachová.

V České republice funguje přibližně 1500 středních škol. Ministryně uvedla, že nový systém by zohledňoval obory, po jejichž úspěšném zakončení absolvent sice složitě hledá zaměstnání, ale je zase připraven pro studium na vysoké škole.

Jedno měřítko nebude

„Neznamená tedy, že by trh práce byl jediným kritériem. Musíme mít na paměti, že je třeba vzdělávat i v rámci klasické přípravy, což je případ klasických gymnázií,“ uvedla Valachová.

Připomněla, že v minulosti kritika často mířila na vysoký počet humanitních oborů. Podle ní však i tento směr nelze přehlížet a hovořit o něm jako o nadbytečném.

„Humanitní neznamená jen nemoderní a staromilské. Humanitní studia se věnují také například sociální práci a tomu, že musíme být připraveni na fakt, že společnost stárne, řada seniorů je stále aktivnější a my budeme potřebovat experty i pro tyto záležitosti,“ řekla Valachová.