Vedení ČSSD si vymohlo možnost škrtat v kandidátkách i při náborech nováčků

ČSSD

ČSSD Zdroj: ctk

Vedení sociální demokracie bude napříště moci zasahovat do podoby kandidátních listin před volbami. Lídry kandidátek bude schvalovat a bude mít možnost kandidáty z listiny vyškrtnout. Prosadilo také opatření proti masovému náboru nových členů, který někdy bývá zneužíván k zesílení vlivu některých stranických křídel, zejména v regionech. Změny vyplývají z nových stanov, které dnes na druhý pokus schválili delegáti ostravského sjezdu.

Straníci změny nejprve v prvním hlasování odmítli. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale po poradě s šéfy krajských organizací požádal o nové hlasování. Před ním byly ze stanov vyřazeny některé sporné body, například omezení pro přestupy mezi stranickými organizacemi, proti kterým se stavěli zejména pražští zástupci.

„Zůstalo jasné zmocnění pro vedení strany schvalovat lídry na kandidátkách a případně vyškrtávat z kandidátních listin,“ řekl Sobotka. Podle lídra ČSSD zůstal ve změněných stanovách také limit pro maximální počet členů, které strana může přibrat. V rámci jedné schůze může přijmout maximálně deset nováčků. Masovými nábory se někteří krajští politici snažili zajistit si větší vliv ve svých stranických organizacích.

V době, kdy delegáti stanovy v prvním hlasování odmítli, nebyl Sobotka v sále. Jednal se slovenským premiérem Robertem Ficem, který na sjezd přijel jako čestný host. Podle některých delegátů hlasujícím vadilo zejména to, že o 25 změnách hlasovali jako o jednom balíčku. „Já myslím, že to byla klasická hlasovací nehoda,“ komentoval první výsledek Sobotka.

Poté, co vyprovodil Fica z dějiště sjezdu, požádal o nové hlasování. V něm již straníci změny schválili. Pro bylo 453 účastníků sjezdu, proti dva, 11 se zdrželo hlasování. Podle Sobotky za rozdílným výsledkem druhé volby stál úspěch vnitrostranické komunikace.

Navrhované změny stanov měly také ztížit přechod členů strany mezi jednotlivými místními organizacemi. K přestupu by člen potřeboval písemný souhlas jak své původní stranické buňky, tak organizace, do níž přechází, a příslušného okresního výkonného výboru. Uvedené body však nakonec byly vypuštěny.