Velká skvrna Bakala i Česká televize: co řekl Zeman v inauguračním projevu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Velká skvrna Bakala i Česká televize: co řekl Zeman v inauguračním projevu

ČTK

V první části zhruba půlhodinového projevu se Miloš Zeman věnoval uplynulým pěti letem ve funkci. Zmínil například jmenování ústavních soudců, členů bankovní rady České národní banky i dalších funkcionářů, kromě těchto formálních povinností pak vyzvedl své další téma, kterým bylo setkávání s občany.

Rád prý hovořil s běžnými lidmi i osobnostmi v krajích, celkem za pět let absolvoval 4000 setkání. Zeman v inauguračním projevu uvedl, že hodlá pokračovat v setkávání s občany, aby byl plnohodnotným prezidentem, ne ornamentem na státní budově.

Právě k setkávání má prezidentská funkce sloužit, hlava státu se nemá zavírat "za hradbami Pražského hradu nebo za zdmi lánského zámku". K setkávání patří i konzultace se členy vlády, s většinou z nich měl přitom Zeman "korektní až přátelské vztahy". Zeman hovořil také o státních vyznamenáních, z desítek lidí, jimž je udělil, vzpomněl bývalého eurokomisaře pro rozšíření Güntera Verheugena, "protože tento člověk se výrazně zasloužil o vstup České republiky do Evropské unie".

Za důležité téma funkce označil také ekonomickou diplomacii, a to zejména v zemích s prezidentským systémem, protože "prezident prezidentovi nejlépe rozumí". Připomněl, že během pěti let uspořádal 18 podnikatelských misí, kterých s celkem zúčastnilo přes 700 podnikatelů.

Zeman porušil prezidentskou přísahu už po pár minutách, vysvětluje Němcová odchod ze sálu

Prezident se také vrátil ke svému inauguračnímu projevu před pěti lety, ve kterém se zabýval ostrovy negativní deviace a mluvil tehdy o nebezpečí neonacistických bojůvek. Dnes kvitoval, že z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) je marginální strana bez zastupitelů krajů nebo poslanců. Zároveň ale Zeman odmítl známkovat jiné politické strany než právě DSSS. Znovu zmínil i druhý ostrov, ekonomickou kriminalitu, kvůli boji s ní podpořil zákon o prokázání původu příjmu a majetku, kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb

Významnou část projevu věnoval kritice Zdeňka Bakaly a jeho roli v těžební společnosti OKD. Bakalu, jehož označil za "velkou skvrnu", v projevu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality, hovořil například o tom, že z podniku bylo vytunelováno 100 miliard korun, Bakala získal miliardové dividendy i krátce před krachem a také okradl nájemníky firmy o jejich byty. Dokud kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí, prohlásil Miloš Zeman. Vrátil se i k třetímu ostrovu negativní deviace, médiím, když ostře kritizoval ta, která vlastní Bakala, ale i veřejnoprávní Českou televizi.

Dále prezident řekl, že hodlá pokračovat v tom, co dělal v minulosti, pokládá to za užitečné. Za nové téma označil občanskou angažovanost, ve druhém volebním období chce Zeman podporovat aktivní občanství, participaci občanů na věcech veřejných, které má podle něj tři dimenze - ekonomickou, sociální a politickou. V ekonomické oblasti zmínil svůj dlouholetý obdiv k baťovskému modelu podnikání, ze kterého mají prospěch i běžní zaměstnanci.

Inaugurace: Zeman kritizoval v projevu média, někteří poslanci reagovali odchodem

Zeman hovořil také o potřebě jakési české varianty mírových sborů, tvořených dobrovolníky, které by pomáhaly v regionech, jež to potřebují. Kvitoval přitom přípravu zákona o dobrovolnictví, který by "považoval za účinnější, než je činnost některých, zdůrazňuji některých, neziskových organizací".

Ke konci projevu se prezident vyslovil pro zavedení prvků přímé demokracie, včetně referenda. "Jsou-li občané dostatečně kompetentní, aby rozhodli, kdo má vyhrát volby, proč by neměli být dostatečně kompetentní i k tomu, aby rozhodovali o dalších otázkách," řekl Zeman, který se vrátil i k myšlence panašování u voleb (vybírání kandidátů voliči napříč kandidátkami) nebo možnému zavedení povinné volební účast. "Chceme-li, aby tady bylo skutečně aktivní občanství, pak i povinná volební účast je jeho součástí," prohlásil prezident.

Mezi Zemanem navrhované prvky přímé demokracie zmínil zejména přímé volby starostů a hejtmanů. Měli by jimi podle něj být ti, kdo na kandidátce vítězného uskupení dostali nejvíc preferenčních hlasů. Na úplný závěr projevu pak Miloš Zeman slíbil, že se hodlá dožít 90 let a nejméně třikrát se zúčastnit inaugurace svých nástupců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!