Velkým firmám hrozí milionové pokuty, ignorovaly povinnost energetického auditu | E15.cz

Velkým firmám hrozí milionové pokuty, ignorovaly povinnost energetického auditu

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Až třetině velkých firem může hrozit pokuta pět milionů korun za to, že si nenechaly udělat energetický audit. 

Už více než rok mají mít velké firmy energetický audit nebo zavedený systém energetického managementu. Odhady, do jaké míry zákonnou povinnost o hospodaření s energií v prosinci 2015 plní, se však velmi liší. Státní energetická inspekce, která dodržování povinnosti kontroluje, soudí, že v Česku by mohlo být až třicet procent firem, které ještě audit ani systém energetického managementu ISO 50001 neřešily.

Certifikační společnost Bureau Veritas uvádí, že v prosinci měla audit nebo ISO 50001 jen třetina z povinných firem. „Podle našich informací povinnost splnily všechny firmy, kterým to zákon přikazuje,“ uvedl naopak Václav Trejbal, expert na energetiku na Svazu průmyslu a dopravy. Přesnější číslo odhalí až kontroly SEI. Loni byla inspekce k firmám benevolentní, ve druhém pololetí zahájila jen osm kontrol, jejichž výsledky zpracovává.

„Pro rok 2017 jsou však kontroly povinnosti zpracovat energetický audit jednou z našich hlavních priorit,“ říká Marcela Juračková, ředitelka odboru kontroly SEI. Oslovení experti postup inspekce chválí. Firmy totiž měly na zpracování auditu či zavedení ISO před platností zákona jen několik měsíců. „Podnikatel má možnost doložit zadání auditu před účinností povinnosti. Původní částka navrhované pokuty se pak může snížit na základě této polehčující okolnosti,“ dodává Jurač- ková. SEI může uložit pokutu až pět milionů korun. Nová povinnost měla firmy přimět, aby se začaly chovat šetrněji.

„Naprostá většina podniků nečeká, že jim zpracování energetického auditu nebo zavedení systému managementu přinese cokoli užitečného, a jen hledá cestu, jak za ně zaplatit co nejméně,“ míní Pavel Zinburg, gestor pro oblast energetického managementu ve společnosti TÜV SÜD Czech.

Situace se ale podle Svazu průmyslu a dopravy začíná zlepšovat. Za jeden z důvodů, proč firmy audity odloží do šuplí- ku, považuje Zinburg fakt, že obsah auditu stanovuje vyhláška, nikoli požadavky firem. SEI ovšem upozorňuje na velmi rozdílnou kvalitu auditů. Firmy v nich často nenajdou relevantní informace pro rozhodování o investicích do energeticky úsporných opatření.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video