Veřejný prostor nelze řídit jako firmu, připomněl Sobotka | E15.cz

Veřejný prostor nelze řídit jako firmu, připomněl Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní koalice funguje podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ku prospěchu České republiky. Společnou vládu ČSSD, lidovců a ANO stále považuje za nejrozumnější řešení, které mohli po volbách zvolit, dodal během proslovu na sjezdu KDU-ČSL. Poznamenal také, že veřejný prostor nelze řídit jako firmu. Lidovci budou o víkendu volit nové vedení a diskutovat o programu strany i o tom, jak přilákat voliče ze skupin, které nejsou jejich tradičními voliči, například nevěřící.

„Myslím, že koaliční vláda funguje dobře a i po tom roce a půl si myslím, že to bylo rozumné řešení a že to České republice prospělo,“ řekl Sobotka. Dodal, že pro fungování koalice jsou důležité stabilní koaliční strany. Lidovci by si tak podle něj měli zvolit stabilní vedení strany.

V projevu si ale zároveň Sobotka lehce rýpnul do koaličního hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše, když poznamenal, že „veřejný prostor nelze řídit nebo dokonce zprivatizovat jako firmu“. Vicepremiér a miliardář Babiš často opakuje, že je třeba stát řídit jako firmu.

Sobotka zároveň ocenil předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, za jeho práci pro fungování vlády. „Děkuji za vládní spolupráci, těším se na další spolupráci i po úterním hlasování ve Sněmovně,“ poznamenal s odkazem na snahu opozice vyslovit vládě nedůvěru na plánovaném úterním sněmovním hlasování.

Lidovci a sociální demokraté mají podle premiéra odlišné programy, spojuje je ale myšlenka, že na prvním místě nejsou peníze, ale člověk. Sobotku, který po proslovu sjezd z pracovních důvodů opustil, delegáti ocenili potleskem.

Faltýnek prosil o trpělivost

Na sjezd dorazili i představitelé další stran. Hnutí ANO zastupoval šéf poslanců koaličního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který lidovce vyzval, aby zůstali klidnou silou. Poukázal na některé problémy v koalici, které vyplývají ze špatné komunikace a politikaření.

„Mějte s námi, s hnutím ANO, trochu trpělivost. Ještě jsme se nenaučili hrát tu pravou politiku, ještě jsme se nenaučili tvářit jinak na jednáních, jinak před kamerami,“ podotkl Faltýnek. Při příchodu k řečnickému pultu měl o poznání slabší potlesk než další řečníci. Faltýnek poznamenal, že se změny na vládní úrovni daří prosazovat pomaleji, než koalice očekávala.

Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg připomněl odchod části politiků z KDU-ČSL a založení TOP 09 v roce 2009. „Zanechalo to jistě trpkost, které je mi líto,“ řekl. Zároveň poznamenal, že členství v politické straně není jako složení řádového slibu, který na věky zavazuje. Schwarzenberg také kritizoval ministra zemědělství, místopředsedu lidovců Mariana Jurečku. „Podporuje oligarchizaci politiky, to nám trochu vadí,“ řekl s odkazem na kauzu podpory biopaliv.

Proevropský směr

Jurečka za vládu předložil návrh na podporu vysokoprocentních biopaliv při zavedení minimální daně, která dosud nebyla. TOP 09 poukazuje, že tato podpora finančně zvýhodňuje Babišův Agrofert, který patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv.

Lidovci sjezd zahájili českou hymnou i Ódou na radost, hymnou Evropské unie. Přihlásili se tak jasně ke své proevropské politice. Bělobrádek na úvod vyjádřil přání, aby sněm nebyl o vymezování proti ostatním stranám, ale o tom, co je dobré pro KDU-ČSL.

Současný předseda lidovců Pavel Bělobrádek nemá ve volbě protikandidáta, a funkci tak zřejmě obhájí. Souboj se čeká zejména o post prvního místopředsedy, o který se uchází ministr zemědělství Marián Jurečka, místopředseda lidovců Jan Bartošek a předseda středočeské organizace Miroslav Rovenský. Lidovci také chtějí diskutovat o zahraničněpolitických otázkách a ukrajinské krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.