Vezmou mi roboti práci? Pět ohrožených profesí, jejichž zánik urychlují české startupy

Robotický číšník v belgické restauraci

Robotický číšník v belgické restauraci Zdroj: ČTK

Robotický číšník v belgické restauraci
Obsluha strojů, balení, dávkování, počítání, účtování, sběr a zpracování dat, kontrola kvality – to všech už mohou zajišťovat stroje.
3
Fotogalerie

Pokladní v obchodě nebo personalistka na HR oddělení. Řady profesí, které dnes neodmyslitelně patří k běžnému životu, možná za pár let značně prořídnou. A to nejen ve světě. Podle statistik Mezinárodní robotické federace je Česká republika patnáctá v žebříčku států s nejvyšším nárůstem počtu robotů. A v následujícím roce chce do robotiky ve svých organizacích investovat až 88 procent tuzemských společností napříč obory.

Mezi profese, v nichž lze očekávat významné změny charakteru práce v důsledku automatizace, patří podle několik let staré vládní analýzy zejména ty s vysokým podílem rutinních dovedností. Obsluha strojů, balení, dávkování, počítání, účtování, sběr a zpracování dat, kontrola kvality – to vše už zvládají stroje. Nově roboti dobývají i dosud výhradně lidské obory, jako jsou personalistika nebo komunikace se zákazníky.

Operátoři call center

Podle webového portálu Will robots take my job? (v překladu Vezmou mi roboti práci? – pozn. red.), který nabízí hodnocení jednotlivých povolání z hlediska rizika automatizace, patří pozice asistentů v call centrech mezi nejrizikovější. „Nějaká obdoba virtuálního asistenta je v desítkách procent až polovině světových klientských center. V USA je jich výrazně více, ve zbytku světa méně podle velikosti země, exotičnosti jazyka a samozřejmě technologické vyspělosti,“ konstatuje Martin Franc, spoluzakladatel společnosti Agnostix specializující se na vývoj hlasových asistentů.

Hlavní výhodou virtuálních operátorů oproti lidským protějškům je zjevně neúnavnost robotů. „Nikdy nespí, takže zvládnou vykrývat víkendy, státní svátky nebo noční hodiny. Obecně tak pomáhají zlepšovat zákaznický servis,“ podotýká druhý spoluzakladatel firmy Mário Mitas.

Na odbornější poradenství jsou ale virtuální asistenti stále krátcí. „Problémem mohou být také častější nedorozumění, ať již vlivem ruchů z okolí, špatnou výslovností nebo interpretací povelů,“ dodává.

Náborový specialista

Firmy potřebují na obsazení volného pracovního místa v průměru 28 dní, přičemž jako nejobtížnější a časově nejnáročnější vnímají hledání a posouzení nejkvalifikovanějších kandidátů. Jen samotným prohlížením životopisů uchazečů stráví personalista v průměrů 23 hodin. Posouzení, zda má nováček požadované psychologické rysy nebo zapadne do týmu, zabírá další hodiny pohovorů a vyplňování dotazníků. S tím chce firmám pomoci český startup Mongata prostřednictvím své psychologické platformy Talk2Amy.

„Ambicí platformy je vytvořit celistvý model lidské osobnosti na základě sady dotazníků a simulovat tak procesy, které se dějí v hlavě psychoterapeuta, když mluví s klientem,“ popisuje cíl spoluzakladatel a vystudovaný matematik Martin Rücker. Nedomnívá se sice, že nástroj plně nahradí personalisty nebo psychology, rozhodně ale promění podstatu jejich práce. „Je to jako počítačový tomograf, nástroj, který ukáže to, co jste nikdy neviděli, ale nenahrazuje práci doktorů, kteří jeho výsledky interpretují,“ dodává.

Pokladní

Nejčastějším povoláním v Česku před pěti lety byli prodavač/prodavačka, kterých pracovalo na 140 tisíc. Je ovšem zřejmé, že tradiční profesi čeká velký propad, který se dotkne hlavně pracovníků na pokladnách. Pravděpodobnost, že práce pokladních časem zanikne, je podle odhadů kolem 89 procent. A velký podíl na tom mají samoobsluhy. Například v březnu začala v nonstop módu fungovat malá prodejna řetězce COOP ve Strakonicích, kde je přes den lidská obsluha, za niž v noci pracují kamery, senzory a bezobslužná pokladna.

Technologie se skládá z kamerového systém, vstupní čtečky QR kódů, bezobslužné pokladny a ze čtečky na výstupu. Všechno spolu komunikuje v rámci jednoho systému, který umožňuje prodej bez prodavačů či pokladních. O novinku mají zájem i další maloobchodní řetězce, uvádí Pavel Kozler, šéf společnosti Knowinstore, která systém vyvinula a obchod vybavila technologiemi.

Tlumočníci a překladatelé

Velká část dnešních překladatelů se už nevěnuje překladům, ale takzvané posteditaci, tedy úpravě strojového překladu. Jak ovšem uvádí člen rady Jednoty překladatelů a tlumočníků Miroslav Pošta, strojový překlad práci překladatelům často jen komplikuje.

„Většina titulkářů postupuje tak, že pokud dostanou titulky přeložené strojem, jejich prvním krokem je to, že ‚předpřeklad‘ smažou, aby je nesváděl na scestí,“ vysvětluje.

Další ránu zasadil oboru vznik překladatelů zabudovaných přímo v chatovacích aplikacích. V době, kdy většina komunikace probíhá online a v několika jazycích zároveň, potřebu jednotného jazykového prostředí nelze podceňovat. Českoamerický startup Native Tech proto během pandemie přišel s aplikací, která automaticky překládá příchozí zprávy do nastaveného jazyka.

Jeden uživatel tak může psát zprávy česky, druhý je uvidí například ukrajinsky. „Od začátku války nám přibyly desítky tisíc uživatelů, a to hlavně díky tomu, že si lidé na sociálních sítích začali doporučovat naši aplikaci jako způsob, jak se s uprchlíky, nebo naopak s hostiteli domluvit,“ sdělil vývojář Lukáš Novák.

Bankovní poradci

Jen od podzimu 2019 do podzimu 2020 zrušily české banky téměř 120 kamenných poboček. Klesá rovněž počet bankovních poradců. Jak konstatovala šéfka digitálních inovací ČSOB Michaela Lhotková v prosincovém rozhovoru pro deník E15, banky jsou hlavně technologickými společnostmi. „Mezi devíti tisíci našich zaměstnanců je klasických bankéřů menšina,“ dodala.

Tuto tendenci potvrzuje i proměna formátu nabízených služeb, kdy velkou část úkolů bankéřů přebírá umělá inteligence. „Virtuální asistentka Kate není jenom ovládání funkcí hlasem, část služeb bude časem digitálně přístupná pouze jejím prostřednictvím. Takzvaných záměrů, které Kate rozpozná, bude do dvou let dva tisíce, více situací snad s bankou ani nepotřebujete řešit,“ uvedla Lhotková.

Přítomnost bank mezi klienty technologických startupů, které pracují na vývoji umělé inteligence, je dalším důkazem trendu. „Naše virtuální bankovní asistentka dokáže lidem pomoci jednoduše odesílat peníze, financovat koupi automobilu, najít své pojistné smlouvy nebo nejbližší bankomat,“ popisuje možnosti Mitas z Agnostixu. Mezi klienty startupu patří Česká spořitelna, ČSOB a další tuzemské banky.

Video placeholde
Očima guvernéra: Nedostatek zaměstnanců a robotizace • Videohub