Visegrád: Kritiku vůči nám vede buď nepochopení, nebo zlý úmysl | E15.cz

Visegrád: Kritiku vůči nám vede buď nepochopení, nebo zlý úmysl

Ministři zahraničních věcí států V4 vystoupili 18. února v Praze na konferenci k 25. výročí založení visegrádské skupiny. Zleva Miroslav Lajčák (Slovensko), Witold Waszczykowski (Polsko), Lubomír Zaorálek (ČR) a Péter Szijjártó (Maďarsko).
Ministři zahraničních věcí států V4 vystoupili 18. února v Praze na konferenci k 25. výročí založení visegrádské skupiny. Zleva Miroslav Lajčák (Slovensko), Witold Waszczykowski (Polsko), Lubomír Zaorálek (ČR) a Péter Szijjártó (Maďarsko).
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfové diplomacií visegrádské skupiny dnes po setkání v Praze odmítli negativní reakce, které v poslední době vyvolávají postoje středoevropské čtveřice k migraci. Kritici tvrdí, že země V4 neprojevují dostatečnou solidaritu a stavějí se proti EU. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák prohlásil, že kritiku vnímá jako nepochopení, nebo zlý úmysl. Maďarský ministr Péter Szijjártó dodal, že země Visegrádu platí za to, že v Evropě vystupují přímo a nepodléhají politické korektnosti.

„Hledat za tím, že V4 se vymezuje z EU, je buď nepochopení, nebo špatný úmysl. Ve skutečnosti nic takového v jednání naší strany není,“ reagoval Lajčák na množící se negativní komentáře vůči V4.

Maďarský ministr Szijjártó již během svého dopoledního vystoupení na konferenci připomínající 25 let od založení V4 řekl, že díky Visegrádu Evropu neovládlo pokrytectví a politická korektnost. „V4 se stala zárukou, že v Evropě se stále mluví upřímně a věci se říkají přímo,“ uvedl Szijjártó. „Tyto čtyři země, jejichž reprezentanti tu sedí, i v poslední době pojmenovávaly problémy a výzvy přímo a byli jsme napadáni a kritizováni za to, že nazýváme věci pravými jmény,“ doplnil.

Později na tiskové konferenci Szijjártó zopakoval, že země V4 vždy jednaly čestně a přímo. Jedině tak je podle něj možné čelit obtížným výzvám, které se v poslední době hromadí. „Když jste lapeni politickou korektností a pokrytectvím je jisté, že nikdy nenajdete řešení pro tyto velmi závažné problémy,“ varoval.

Emotivní reakce vyvolal návrh visegrádské skupiny řešit migrační krizi vytvořením záložní hranice schengenského prostoru v Bulharsku a Makedonii. Chce tím zastavit nekontrolovaný příliv migrantů z Řecka.

Čtěte komentář Martina Čabana:

V pondělí tento plán zveřejnili premiéři V4 po svém jednání v Praze jako variantu pro případ, že selže dohoda EU s Tureckem. Podle komentářů německého tisku se tím V4 jednoznačně postavila proti politice Německa, které prosazuje spolupráci s Tureckem.

V minulosti se do V4 opřeli třeba rakouský kancléř Werner Faymann nebo šéf Evropské komise Jean Claude Juncker. Vyčítali zemím Visegrádu nedostatek solidarity s uprchlíky. Juncker přirovnal migranty k lidem, kteří utíkali na Západ před komunismem. Faymann zase přirovnal přístup Maďarska k uprchlíkům k nacistickým deportacím.

Lajčák dopoledne poznamenal, že právě ti evropští politici, kteří Maďary, Slováky, Čechy a Poláky kritizovali, v poslední době předvádějí názorové obraty o 180 stupňů.

Šéf maďarské diplomacie považuje kritiku směrem k V4 za důkaz, že spolupráce středoevropských zemí má váhu. „Tito kritikové jsou pro nás dobrou zprávu, kdybychom nebyli důležití, kdyby na nás nezáleželo, nikdo se o nás nezajímá,“ řekl. Szijjártó se také ohradil proti tomu, aby do rozhodování Visegrádu mluvil kdokoliv zvenčí. „Nikdo by nám neměl říkat, s kým máme spolupracovat, co si máme myslet a co máme říkat,“ prohlásil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video