Vítěz Velké pardubické bude po dopingu diskvalifikován, poprvé v historii | E15.cz

Vítěz Velké pardubické bude po dopingu diskvalifikován, poprvé v historii

Kůň Nikas
Kůň Nikas
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Analýza vzorku B potvrdila, že vítězný kůň z Velké pardubické Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Poprvé v historii tak bude vítěz Velké pardubické diskvalifikován a na první místo se posune Ribelino s žokejem Pavlem Kašným. O trestu definitivně rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR, která se sejde do konce měsíce.

Trenér vítězného koně Stanislav Popelka na tiskové konferenci ve svém prohlášení uvedl, že Nikas dostal zakázané látky v krmivu, což zjistil na základě rozboru potravy. Bude chtít očistit své jméno a hodlá učinit právní kroky.

Vítěz slavné steeplechase Nikas neprošel dopingovou kontrolou 11. října stejně jako další svěřenec trenéra Popelky Čáriray, který o den dříve v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár. Vzorky A zkoumala laboratoř v Kolíně nad Rýnem a jejich výsledky potvrdila po testech vzorků B laboratoř v britském Newmarketu. Ta českému Jockey Clubu zaslala třicetistránkovou zprávu, která přišla minulý čtvrtek.

„Diskvalifikován kůň ještě není, to rozhodne Pořádková komise, ale ta musí postupovat podle předpisů. A podle mého soudu nemá jinou možnost, jelikož orgány jsou povinen držet se řádů a ty říkají, že kromě jiného je za užití zakázaných látek diskvalifikace,“ řekl prezident Jockey Clubu Jiří Charvát.

U koní je tolerance kofeinu v těle nulová, zatímco u lidí kofein od roku 2004 mezi zakázané látky nepatří. Hodnoty theobrominu, obsaženého třeba v kakaových bobech a čokoládě, v Nikasově těle byly překročeny stopově.

Povolená hranice theobrominu je dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506. „To, že šlo o nepatrné množství, má význam na to, v jaké míře šlo o zavinění, a o následném trestu vůči subjektům,“ uvedl Charvát.

To, že šlo o nepatrné množství, má význam na to, v jaké míře šlo o zavinění, a o následném trestu

„Výsledek je jednoznačný. Pravidla byla porušena,“ řekl Ivo Strauss, předseda komise pro antidopingovou kontrolu koní. „Nezařadil bych to mezi krutý doping, kdy se u koně někdo snaží zvýšit výkon a koně ovlivnit, ale nikdo nechce nic zametat pod koberce. To není náš cíl. Mrzí mě, že to je u vítěze Velké pardubické, ale i pro vítěze velkých dostihů platí pravidla,“ dodal.

Popelka si nechal prozkoumat vzorky krmení, které koním dává. „Výsledky prokázaly, že k pochybení došlo ze strany společnosti Troubecká hospodářská a.s.,“ uvedl Popelka s tím, že obsažené zakázané látky nebyly na výrobku uvedeny. „Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem,“ bránil se trenér, že nešlo o jeho úmysl podat koni zakázanou látku ke zlepšení výkonu.

„Přestože obě látky nejsou typicky dopingové a nemohly ovlivnit výkonnost koně v dostihu, respektuji, že jsou na seznamu zakázaných látek. Proto jsem se rozhodl, že podniknu právní kroky, které by mně i realizačnímu týmu zajistily alespoň částečnou satisfakci a v budoucnu se tak eliminovaly obdobné situace,“ řekl Popelka.

Vedení společnosti Troubecká hospodářská z Troubek na Přerovsku ale tvrdí, že její krmivo zakázané alkaloidy kofein a theobromin neobsahovalo. „My jsme je tam nedali,“ řekl uvedl Emil Gregovský, který má v Troubecké hospodářské na starost výrobu krmiv. Štítek na krmivu podle něj obsahoval všechny údaje, které měl. Gregovský tvrdí, že Popelka si krmivo nechal testovat. „Věděl, co těm koním dává,“ uvedl.

Výhra za dva miliony

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Castor, prémii dva miliony korun. O tu nyní přijde.

V sedle desetiletého hnědáka Nikase se v dostihu z výhry radoval žokej Marek Stromský. Diskvalifikace pro něj znamená další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil - s běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován za nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí.

Stromský už dříve zvažoval, že ukončí kariéru. „Diskvalifikace mi nepřidá. Do práce jsem jezdil přes sto kilometrů a teď mi nedává smysl u koní zůstávat dál,“ řekl Stromský v České televizi.

Kašný, vzdálený bratranec Stromského, tak vyhraje Velkou pardubickou poprvé. „Až se za deset let někdo podívá, kdo vyhrál v roce 2015 Velkou, bude napsané Ribelino, žokej Kašný. Ale euforie, když projedete kolem cílového mezníku, se nahradit nedá. Je to vítězství od zeleného stolu. Jistě, že to těší, ale ne z hlediska žokeje. Tomu jde nejvíc o ty bezprostřední pocity, ne o finanční prémii,“ řekl Kašný serveru iSport už v listopadu.

Výběr dopingových případů v dostihovém sportu na českém území za posledních 15 let
Říjen 2003 - Po vítězství v St. Legeru neprošel dopingovou kontrolou Our Majestic. Jeho trenérka Pavla Váňová dostala pokutu 20 tisíc korun.
Květen 2006 - Na dostihovém mítinku v Mostě měl pozitivní dopingový test kůň Gont. Byl dodatečně diskvalifikován, jeho trenér Josef Váňa dostal pokutu 15 tisíc korun.
Květen 2008 - Kůň Kevin The Knight přišel o vítězství ve Velké jarní ceně. Po prvním dostihu klasické Trojkoruny měl pozitivní dopingový nález na betamethason, který se do jeho těla dostal z hojivé masti. Trenér Allan Petrlík dostal pokutu 20 tisíc korun.
Květen 2010 - Při vítězství v dostihu ve Velké Chuchli měl France Extreme pozitivní test na morfin. Byl diskvalifikován, trenér Karel Dvořák dostal pokutu 5000 korun.
Srpen 2015 - Po rovinovém dostihu v Mostě měl kůň Sky Arrow pozitivní test na furosemid a clenbuterol. Kůň byl diskvalifikován a potrestán zákazem startu v dostizích na deset měsíců. Trenéru Josefu Vymazalovi uložila pořádková komise sankci odnětí trenérské licence na deset měsíců.
Říjen 2015 - Po Velké pardubické měli pozitivní test vítěz hlavního dostihu Nikas a první z Křišťálového poháru Čáriray, jejichž trenérem je Stanislav Popelka. Analýza vzorku B potvrdila, že Nikas měl v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. O případné diskvalifikaci a dalším trestu rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video