Vítězné náměstí v Praze se po sto letech dočká dostavby | e15.cz

Vítězné náměstí se uzavře novým blokem budov. Vyroste na místě po farmářských trzích

Miffek Thuong Ly

Miffek Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Vítězné náměstí v pražských Dejvicích se po sto letech dočká dostavby. Pětice architektonických kanceláří přišla s návrhy na zastavění prázdné parcely, která nyní slouží například pro pořádání farmářských trhů. Dojde tím k uzavření náměstí tak, jak to před sto lety navrhl urbanista Antonín Engel. Samotné náměstí, které je nyní uzpůsobené spíše autům a tramvajím než pěším, také čeká přestavba.

Vítěze dostavby čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí vyberou porotci mezinárodní architektonické soutěže z pěti finalistů letos v září. Nové bloky musejí splnit několik funkcí, především nabídnout byty, prostor pro univerzitu, kancelářské prostory, kulturní sály a komerční prostory. Obyvatelé Dejvic tak mají mít možnost využít nových obchodů, služeb a restaurací.

Některé návrhy pracují také s vytvořením nových náměstí či zelených prostor pro veřejnost, která byla dosud zvyklá na toto místo chodit venčit psy nebo na nedělní farmářské trhy. Dostavba má navázat na chystanou přeměnu celého náměstí, jejíž hlavním prvkem je svedení tramvajové dopravy do obvodu náměstí, čímž uprostřed vznikne velký prostor pro pěší.

Zadavateli soutěže jsou investoři Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Na soutěži se podílí také Vysoka škola chemicko-technologická (VŠCHT), která zde bude mít novou univerzitní budovu, a hlavní město. To dostavbou získá pro šestou městskou část nové kulturní centrum se dvěma sály, které umožní pořádání výstav nebo koncertů.

„Nezastavěný prostor na Vítězném náměstí je dnes mezerou v centrální části města. Nová výstavba poskytne veřejnosti celou škálu kvalitních venkovních i vnitřních prostorů s širokou nabídkou míst pro odpočinek, kulturu, stravování či obchod. Vítám, že dojde k dokončení původního Engelova architektonického a urbanistického konceptu současným pohledem,“ uvedl ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Většina návrhů počítá s tím, že ponechá spodní parter průchozí či jinak otevřený, využívané by mělo být také podzemí se vstupem do stanice metra Dejvická. „Jsem rád, že se investor rozhodl pro cestu soutěžního dialogu se zapojením města. Myslím, že to obdobně jako na Florenci přináší novou kvalitu do města. Samotného mě překvapuje, s jak různorodou architekturou se dá pracovat v pevné struktuře Dejvic,“ řekl náměstek pro územní a strategický rozvoj Petr Hlaváček (STAN). VŠCHT zde kromě učeben a zázemí pro studenty chystá i výstavbu minipivovaru.

Finalisty soutěže jsou české i evropské architektonické kanceláře, které se probojovaly z konkurence 44 návrhů: tým MVRDV z Nizozemí, česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects, nizozemské a české studio Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti, česká kancelář A69 – architekti a další česko-nizozemské uskupení Cityförster a Studio Perspektiv.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video