Vláda chce rozpočtové problémy řešit na úkor nejslabších, říká Sobotka

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka Zdroj: profimedia.cz

ČTK
sal , ČTK
Nápad ministra financí Miroslava Kalouska zmrazit v letošním státním rozpočtu výdaje za 23,6 miliardy korun kvůli očekávanému výpadku příjmů, se vůbec nezamlouvá sociálním demokratům. "Návrhy na zvýšení DPH na dvacet procent, zrušení porodného nebo několikaleté zmrazení důchodů ukazují, že tzv. reformy Nečasovy vlády veřejné rozpočty nestabilizovaly, ale ještě jejich problémy prohloubily,“ prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Vláda se rozhodla řešit své rozpočtové chyby opět jen na úkor těch nejslabších, rodin s dětmi a důchodců,“ kritizoval Sobotka.

ČSSD místo Kalouskových úrav navrhuje stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní. „V době, kdy jsou ohroženy valorizace důchodů, není žádný důvod zachovávat současné stropy na sociální pojištění. Stropy na odvod zdravotního pojištění by měly být zrušeny úplně,“ upřesnil Sobotka. Vláda podle něj musí řešit naprostý rozpad výběru daně od živnostníků. „Je nutno odložit vznik tzv. druhého pilíře, který hrozí tím, že dále prohloubí už tak rekordní deficit důchodového účtu. Zcela je pak nutno zrušit vládní tzv. daňovou reformu, která má od roku 2015 dále snížit příjmy veřejného sektoru o dvacet miliard ročně,“ dodal.

Ministerstvo financí dnes rovněž kritizovali Národní socialisté - levice 21. století, které vede Jiří Paroubek. Podle něj vláda nechce ve sněmovně předložit novelu zákona o státním rozpočtu, protože nechce absolvovat nepříjemnou debatu o tom, jak řešit problematiku státního rozpočtu optimálně.

„Škrtací metoda, jak se ukazuje, není tou správnou cestou. Odhaduje se, že v důsledku vládních rozpočtových škrtů přišlo Česko v roce 2011 nejméně o jedno procento růstu HDP. Obdobné to bude letos,“ uvedl Paroubek.

Národní socialisté navrhují podpořit český export, inovovat zahraniční politiku pro podporu zahraničního obchodu, využít finanční prostředky státních podniků a národního podniku Budvar k podpoře státní investiční politiky, nebo připravit legislativu umožňující obcím a krajům vytvářet sociální podniky.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise