Vláda je pro přejmenování letiště po Václavu Havlovi

letiště Praha-Ruzyně, ilustrační foto

letiště Praha-Ruzyně, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Přejmenování pražského letiště v Ruzyni po bývalém českém prezidentovi na Letiště Václava Havla zřejmě již nic nebrání. Souhlasila s tím totiž vláda, která má jako zástupce státu hlavní slovo. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) už předlohu nemusí ani projednávat poslanci - nové jméno by tak letiště mohlo nést od října.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. Na internetu Feničovu výzvu ji podpořilo přes 80 tisíc lidí. Připojila se k ní i řada osobností kulturního a veřejného života.

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla. Používat se bude spojení Letiště Václava Havla - Praha a hlavně anglické Prague Airport - Vaclav Havel, kvůli mezinárodnímu významu letiště.

Někteří odborníci ovšem upozorňují, že anglický název je paskvil se špatným slovosledem. Doslova znamená „Pražské letiště Vaclav Havel“. Správně by se mělo psát „Václav Havel Airport - Prague“, což by znamenalo „Letiště Václava Havla Praha“. Není ani zcela jasné, proč je jméno Václav v anglickém názvu bez čárky nad a. „Jsou to česká specifika, jak si udělat mezinárodní ostudu,“ řekl ČTK rodilý mluvčí Václav Pinkava, syn spisovatele Jana Křesadla.

Náklady? Čtyři miliony

Vlastníkem Letiště Praha je stát, hlavní město Praha nemá v této věci žádné pravomoci. Přejmenování letiště je tak v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří, vysvětlil ministr dopravy.

Podle vyjádření šéfa rezortu dopravy předpokládané náklady na realizaci budou hrazeny provozovatelem letiště a lze je očekávat v přibližné výši čtyři milionů korun. „Termín realizace byl navržen ke dni 76. výročí narození prezidenta Václava Havla, to znamená 5. října 2012,“ dodal.

Vládě dnes podle všeho představil také navrhovanou konkrétní podobu nového logotypu letiště, médiím jej však zatím ukázat nechtěl.

Vdova Dagmar Havlová je z projednání nadšená. „Mám z toho velkou radost. Děkuji české vládě, ministru Dobešovi, Feru Feničovi a všem, kteří se zasloužili o to, aby tato myšlenka byla uskutečněna,“ sdělila Havlová. Na Facebooku uvedla, že „Vašek“ by měl radost, protože je to nejhezčí dárek k jejím čtvrtečním narozeninám. „Zvedám skleničku šampaňského,“ dodala.

Nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že vláda váhala s připojením jména jejího zesnulého manžela k názvu letiště. V zahraničí nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi něž Václav Havel bezpochyby patří, uvedla.

Označení Prague Airport - Vaclav Havel bude podle ministerstva dopravy na některých částech budov letiště terminálu 1, na průčelí terminálu 2. Dále bude využito v nekomerčních podnikových materiálech, jako jsou hlavičkový papír, vizitky či obálky. Název bude uveden i na úvodní stránce webu společnosti a v textech o letišti.

Používáno naopak nemá být jako přídavek k logu Prague Airport, v nákupních průvodcích, letácích, brožurách, na reklamních předmětech. Název Praha na budově terminálu 1 zůstane zachován kvůli registraci u organizací ICAO a IATA, uvedlo ministerstvo.

Slovní spojení Letiště Václava Havla - Praha má být využíváno například v textech o letišti, tiskových zprávách, hlášeních na palubách letadel, autobusech provozovatele letiště na letištních plochách či v prostředcích MHD.