Vláda na pondělním jednání schválila prodloužení programu Antivirus do konce října. Program, který má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a chránit je před propuštěním, měl skončit na konci srpna. Na twitteru to uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Maláčová chce, aby kurzarbeit prošel vládou do dvou týdnů. Následně by ho měla schválit sněmovna, využívat by ho bylo možné od 1. listopadu.
Antivirus zahrnuje tři druhy podpor. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 tisíc korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.
Dosud se podle Maláčové z Antiviru zaplatilo na příspěvcích na výdělky od poloviny března zhruba 17 miliard. „Je to levnější než podpora v nezaměstnanosti,“ řekla ministryně. Podle ní náklady na jedno procento nezaměstnanosti, tedy zhruba 70 tisíc nezaměstnaných, činí 1,7 miliardy korun měsíčně.
K 21. srpnu podle údajů ministerstva úřady práce evidovaly 280 500 uchazečů o zaměstnání, tedy zhruba o 53 100 víc než na konci února. Nezaměstnanost se od té doby zvedla ze 3,0 na 3,87 procenta. Na podporách v nezaměstnanosti stát podle dat resortu vydal od 1. března do konce července 4,48 miliardy korun.
Maláčová po jednání vlády řekla, že prodloužení režimu C by vyžadovalo změnu zákona. Odpuštění odvodů menším firmám tak podle ní skončí na konci srpna a firmy od září znovu budou odvody platit.
V budoucnu by měl vládní program, zavedený kvůli epidemii koronaviru, nahradit takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas. Podle Maláčové by mohl být kurzarbeit zaveden od nového roku.