Vláda schválila stranické transparentní účty, parlamentní podpora je nejistá | E15.cz

Vláda schválila stranické transparentní účty, parlamentní podpora je nejistá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Se zavedením transparentních účtů pro stranické hospodaření počítá novela zákona o politických stranách, se kterou dnes souhlasila vláda. Strany mají mít také povinnost zveřejňovat své finanční zprávy na internetu. Premiér Petr Nečas (ODS) poznamenal, že návrh by měl začít platit tak, aby "zachytil" už volební rok 2014. Ve Sněmovně o něm čeká diskusi a přeje si dosažení širší politické shody. ČSSD má vládou schválenou podobu zákona za nedostatečnou.

„Vláda v mnoha aspektech považuje tento návrh zákona za jakýsi nosič, o kterém se dále v Parlamentu povedou diskuse. Chceme dosáhnout toho, aby shoda byla širší,“ uvedl předseda vlády. Věří prý především, že se podaří prosadit principy transparentnějšího financování a kontroly financování také za určitého zapojení soudní moci.

Předpis má podle ministerstva vnitra, které návrh předkládalo, omezit možnou korupci při financování stran a hnutí. Přístup k takzvanému transparentnímu účtu by měl být zdarma na webu.

Předseda poslanců opoziční ČSSD Jeroným Tejc na tiskové konferenci označil navrhovaný zákon za „velmi měkký“, který by prý bylo možné snadno obcházet. ČSSD chce s koalicí vyjednat buď úplný zákaz přijímání darů od firem, aby si nemohly kupovat přízeň politiků, nebo alespoň pro tyto dary stanovit limit ve výši půl milionu korun ročně místo zamýšlených dvou milionů. Dárcem by podle ČSSD nesměla být firma se sídlem mimo ČR, limit by měl platit i pro občany.

Sponzorování přes prostředníky by chtěli sociální demokraté zakázat. ČSSD také chce omezit počet billboardů, které by strany před volbami směly používat, a to na 500 až 700 na celou republiku. Strany by musely mít reklamní plochy očíslovány, aby je nemohly stěhovat, jejich seznamy by musely poskytnout předem, řekl novinářům Tejc. ČSSD podle něj bude prosazovat politickou dohodu také o sankcích, měly by být soudně přezkoumatelné a postihující nejen stranu, ale v určitých případech i dárce.

Návrh ministerstva vnitra vedle výročních zpráv počítá také s možností žaloby ve správním soudnictví, pokud budou mít lidé podezření, že strana nebo hnutí porušily pravidla hospodaření, například když přijmou bezúplatně dar. Soud by mohl rozhodnout, že taková strana musí do státního rozpočtu odvést částku odpovídající jeden a půl násobku částky, která odpovídá hodnotě daru.

Novela naopak nepočítá se zřízením speciálního nezávislého úřadu, který vláda odmítla již v lednu, když přerušila debatu nad zákonem. Politické strany se na vzniku úřadu, který Peake prosazovala, nebyly schopny dohodnout už delší dobu. Vicepremiérka Karolína Peake dnes uvedla, že chce dohledový orgán do novely doplnit pozměňovacím návrhem ve Sněmovně.

„Dnešní schválení návrhu je jistě velkým pokrokem, ale mohl by být kompletnější, kdyby se ODS, ČSSD a KSČM nepostavily proti zřízení dohledového orgánu, který by vymáhal plnění nových povinností politických stran,“ podotkla vicepremiérka. Neexistenci orgánu nedávno kritizovala Rada Evropy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.