Vláda uvolnila několik miliard na pomoc firmám | e15.cz

Vláda uvolnila několik miliard na pomoc firmám

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

S vlnou zákazů a omezení kvůli koronaviru, které platí od začátku týdne, slibuje vláda kompenzace zasaženým podnikatelům v gastrobyznysu, sportu, kultuře nebo zájezdové dopravě. Zaplatí za ně komerční nájemné, dopravcům v programu COVID bus poskytne až jednu miliardu korun. Pokračovat bude program Antivirus na podporu zaměstnanosti, jak už několik týdnů žádali zástupci firem a odbory. Nově budou náhrady až do 50 tisíc korun superhrubé mzdy.

Prodlouží se také platnost daňových úlev. Dosavadní výčet přijatý na jaře v takzvaném liberačním balíčku pak ministerstvo financí rozšířilo. Jde o odložení daňových povinností, jako je DPH, daň z příjmů a silniční daň, do konce roku pro restaurace či fitness centra, které vláda nyní zavřela.

Živnostníci by mohli dostat bonus 500 korun denně, návrh ještě čeká na schválení. Pro umělce je v programu COVID kultura už odklepnuto 750 milionů korun.

Ušlý zisk stát nezaplatí

„Budeme stoprocentně kompenzovat mzdy a nahrazovat nájemné pro všechny zavřené provozovny,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) s tím, že mimořádnou podporu dostanou i další zasažení podnikatelé.

Ušlé zisky však stát gastroprovozům ani jiným sektorům platit nehodlá. „Není možné spekulovat, kdo a kolik mohl vydělat. Nejspravedlivější je uhradit všechny náklady,“ dodal ministr.

Nejvíce peněz mohou nárokovat zasažené restaurace, bary, hotely nebo i kina, muzea a sportoviště včetně bazénů, obecně maloobchodníci a poskytovatelé služeb v nájmu. Vláda pro ně ve druhé výzvě programu COVID nájemné uvolnila 1,2 miliardy korun.  

Na komerční nájmy stát přispěje padesáti procenty po dobu tří měsíců. Půjde tedy o uhrazení celého nájemného za jeden a půl měsíce, maximální výše je deset milionů korun. Oproti jaru už podnikatelé nebudou muset vyjednávat s vlastníky nebytových prostorů třicetiprocentní slevy.

V březnu slíbil kabinet na přímou i nepřímou podporu ekonomiky 1,2 bilionu korun. Na přímé pomoci se podle Havlíčka dosud vyplatilo 200 miliard.

Odložení splátek úvěrů

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza odhaduje, že je ohroženo přes 200 tisíc pracovních pozic. Kromě programu COVID nájemné žádá proto o obnovení programu COVID ubytování a o minimalizaci administrativních překážek pro žadatele.

„Zároveň chceme zavést program kompenzací pro všechny poskytovatele veřejného stravování, o jeho parametrech vedeme další jednání s vládou. Pro podnikatele je rovněž nezbytné prodloužení moratoria na úvěry, a to minimálně opět pro dotčené obory," uvedl šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek s tím, že nutná je i pomoc dlouhodobějšího charakteru.

Antivirus do konce roku

Šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla, aby program Antivirus fungoval po celou dobu mimořádných opatření. Původně měl být zrušen na konci října. Vláda ho prodloužila do konce roku, konkrétně příspěvek A.

„Tentokrát se bude jednat o stoprocentní kompenzace mezd, zpětně ke dni vyhlášení nouzového stavu. Zvýší se i strop z 39 na 50 tisíc,“ upřesnila ministryně. „To je teď to nejmenší, co můžeme pro české firmy a jejich zaměstnance udělat,“ dodala.

Dosud mohly podniky získat 80 procent výdělku lidí v uzavřených provozech či v karanténě do 39 tisíc korun superhrubé mzdy. Firmám, které musely zavřít, stát nyní proplatí celé mzdy s odvody až do 50 tisíc korun.

Bude pokračovat i vyplácení části náhrad pro pracovníky v karanténě, a to ve stejné výši jako dosud, tedy do 80 procent. „Je to důležitý prvek programu Antivirus. Karantén přibývá,“ poznamenala náměstkyně rezortu práce pro zaměstnanost Kateřina Štěpánková. Příspěvek pro karanténu bude mít dál označení A, navýšený příspěvek pro zavřené provozy má aktuálně označení Plus.

Ministerstvo práce se shoduje se Svazem obchodu a cestovního ruchu, že aktuální zákazy dopadly, nebo dopadnou, na více než dvě stě tisíc pracovníků. Výdaje na příspěvek A by mohly za listopad a prosinec činit 1,9 miliardy korun. Za říjen se může vyplatit asi 3,6 miliardy na mzdové příspěvky pro asi 230 tisíc zaměstnanců, spočítal úřad.

EET od ledna asi nebude

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má tento týden na videokonferenci jednat se zástupci podnikatelů o dalším odsunu spuštění třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb pro řemeslníky, advokáty, účetní, lékaře či taxikáře.

Na začátku první vlny koronaviru Schillerová po nátlaku opozice souhlasila s odkladem EET z původního jarního termínu na začátek ledna. Ministryně zřejmě opět ustoupí. „V době omezování kontaktů kvůli šíření nákazy si neumím představit, že by si podnikatelé kupovali nové pokladny a vyřizovali další nutné věci,“ uvedla ministryně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video