Vláda začne licitovat o rozpočtu, nejvíce zatím dostal ministr dopravy | E15.cz

Vláda začne licitovat o rozpočtu, nejvíce zatím dostal ministr dopravy

Vláda začne licitovat o rozpočtu, nejvíce zatím dostal ministr dopravy
Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny
• 

Pavel Otto

Politická debata o finančním plánu na příští rok vstupuje do předposlední fáze. O návrhu šéfa státní pokladny Andreje Babiše (ANO) doplněného o požadavky jednotlivých úřadů začne ve středu jednat vláda. Spory se zřejmě povedou o rozpočty ministerstev práce a vnitra spravovaných ČSSD. Sobotkův kabinet musí klíčový zákon schválit a odevzdat sněmovně nejpozději do konce září.

„Nevidím žádné zásadní rozpory mezi požadavky jednotlivých rezortů a možnostmi rozpočtu. Některé kapitoly byly vyjednané na úrovni náměstků. Doufám, že ministři se s tím ztotožní,“ řekl Babiš po uzavření několika kol jednání. Zhruba deset miliard korun, které podle něj finance ušetřily na obsluze státního dluhu, rozdělí ještě letos.

Jana Havligerová: Vzhůru do voleb

Původní návrh počítal se schodkem 48 miliard, dle očekávání nabobtnala o dalších 11. Odpovídá to koaliční smlouvě, jež v příštím roce dovoluje deficit 60 miliard. Pro letošek je schválen sedmdesátimiliardový.

Vláda zvýší platy učitelům, zdravotníkům, policistům, hasičům, vojákům a dalším státním zaměstnancům. Porostou i důchody. Opozice vytýká exekutivě, že nevyužívá ekonomický růst ke snižování zadluženosti. „Strukturální deficit naopak zhoršuje, peníze populisticky rozhazuje,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Peníze přidaná ministerstvůmPeníze přidaná ministerstvůmAutor: E15

Oproti dřívějším plánům může být nejvíce spokojen ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Polepší si o pět miliard, z toho tři dostane ještě letos. Výstavbu dálnic, obchvatů kolem měst a železnic to však příliš neurychlí. Problémem je hlavně nepřipravenost, nejsou dokončeny výkupy pozemků nebo posuzování vlivu na životní prostředí.

Nejméně úspěšná je zatím ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ta chtěla na aktivní politiku zaměstnanosti či informační technologie přidat 6,5 miliardy, místo toho má přislíbeno jen čtyři sta milionů. O něco lépe dopadlo vnitro. Z požadovaných tří miliard má dostat 1,2 miliardy.

 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud