Vládní partaje budou volit stranická vedení | E15.cz

Vládní partaje budou volit stranická vedení

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a ministr obrany Martin Stropnický
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ctk

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Politice loni vévodily trojí volby, letos to budou sjezdy hlavních politických stran. Neznamená to, že na politické frontě zavládne klid a mír. Prakticky všechny partaje si budou vybírat nová vedení a dění uvnitř stran politiku přece jen rozvíří. K nejsledovanějším budou patřit volební sjezd ČSSD a třetí celostátní sněm ANO.

V nejsilnější vládní straně půjde hlavně o to, zda si předseda Bohuslav Sobotka prosadí „svoje“ místopředsedy a jak rozsáhlá bude revize vnitrostranických pravidel. Členové Babišova seskupení se nejspíš alespoň na pohled pokusí hnutí poněkud odstřihnout od Agrofertu.

První se na přelomu února a března sejde hnutí ANO. Šéfem bezpochyby zůstane Andrej Babiš, otázkou je pouze, jakým procentem hlasů. Zajímavější bude boj o druhou figuru vedení. Snaha o odpoutání se od „podnikové“ minulosti by na post mohla katapultovat ministra obrany Martina Stropnického. V hnutí se už ovšem ozývají hlasy proti příliš autoritativnímu vedení. Průběh sněmu by tedy mohl nabrat i nečekané obrátky.

Dozvuky lánského puče

Do březnového sjezdu ČSSD sice zbývají necelé tři měsíce, ale příprava prakticky běží od loňských podzimních voleb. Z výroků, které se okolo ní točí, je jasné, že se – byť jen částečně – bude i tentokrát mluvit o lánském puči. Jeho dozvuky se nejspíš objeví při volbě místopředsedů.

Do vedení strany by se rád dostal jeden z účastníků lánské schůzky s prezidentem, šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc. A to přímo na post statutárního místopředsedy, takže pokud svou vizi neopustí, měl by se střetnout s ministrem vnitra Milanem Chovancem – jednoznačným favoritem stranického předsedy. Ostatně Sobotka už prohlásil, že si u delegátů sjezdu „objedná“ nejenom Chovance, ale i další členy nejužšího vedení.

Předseda osobně se o svoji pozici zjevně obávat nemusí, neboť na krajských konferencích zatím sbírá jednu nominaci za druhou. Změna se však dá očekávat na postu místopředsedkyně strany. Exsenátorku Alenu Gajdůškovou nejspíš vystřídá buď ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, nebo náměstkyně z ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Ani lidovci nemění

Třetí vládní strana, KDU-ČSL bude své vedení volit v květnu. Šéf Pavel Bělobrádek už oznámil obhajobu své funkce a lidovci vcelku nemají důvod přepřahat. Je ale možné, že přece jen bude muset změřit síly s prvním místopředsedou strany, ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Ten svůj zájem o předsednické křeslo sice připustil, ale nominace ještě známy nejsou. Vnitrostranickou prioritou by podle Bělobrádka mělo být rozběhnutí vzdělávacího systému tak, aby lidovci oslovovali další příznivce.

Na konci listopadu se uskuteční volební sněm TOP 09. Nad ním se vznáší především kardinální otázka, zda Karel Schwarzenberg ještě bude mít chuť dál působit v politice. Zatím říká, že ano. Řešit se bude i další spolupráce TOP 09 a Starostů a nezávislých.

Karel Schwarzenberg: Hlídám se, abych nebyl zbytečný

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.