Vojenský radar spolu vyrobí Češi a Slováci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Vojenský radar spolu vyrobí Češi a Slováci

Vojenský radar spolu vyrobí Češi a Slováci
Radary (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Pavel Otto

Pavel Otto

České a slovenské zbrojovky se vůbec poprvé od vzniku dvou samostatných států v roce 1993 dohodly na společném vojenském projektu. Šestice firem podepíše 13. března memorandum o vývoji a výrobě 3D radaru středního dosahu, který nahradí zastaralá ruská zařízení dosud používaná v ozbrojených silách obou zemí.

Česká armáda potřebuje alespoň pět nových radarů nejpozději do dvou až tří let, utratit za ně chce zhruba 1,3 miliardy korun. „Oproti tomu, co je v současnosti na trhu, je radar s typovým označením RL-3DM ReUNION generačně dál, je plně digitalizovaný a mobilní. Vychází z požadavků české armády definovaných na konci roku 2012. Samozřejmě jsme schopni jej integrovat do systému protivzdušné obrany,“ řekl deníku E15 šéf společnosti Retia Petr Novák.

Eldis jako další nástupce zaniklé pardubické Tesly dodá „srdce“ radaru, tedy anténu vyvinutou ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Tatra Kopřivnice pak vyrobí podvozky. Jejich partnerem je VOP Slovakia, což je holding sdružující vojenské opravárenské podniky.

Daně a sociální odvody jako výhody

Pokud by česká a slovenská armáda zařízení ReUNION zařadily do výzbroje, velká část ceny se oběma státům vrátí ve formě daní a sociálních odvodů. Radary navíc přinesou zkvalitnění a zvýšení bezpečnosti jak vojenského, tak civilního letového provozu. Navzdory tomu, že čeští a slovenští politici zájem o spolupráci v oblasti obrany už přes deset let deklarují, zatím se žádný projekt nerealizoval. ReUNION nabízí možnost propojení nejen vzdušných sil obou zemí, ale i jejich průmyslu, dodal Novák.

Postoj českého ministerstva obrany je v současnosti nejasný. Ještě nedávno chtělo radary koupit od polského koncernu Bumar a tlačilo tuzemské zbrojovky, aby se s Poláky dohodly na subdodávkách některých komponent. „Rozhodnutí padne do dubna,“ konstatoval první náměstek šéfa rezortu Daniel Koštoval.

Firmy Retia a Eldis naopak od začátku požadovaly, aby ministerstvo zadalo zakázku jim. „Přímý nákup od domácího výrobce by byl v Bruselu neobhajitelný. Možností je dohoda na nákupu konkrétního výrobku s nějakou cizí vládou,“ řekl nedávno Koštoval. A právě tato varianta je nyní na stole.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!