Vymření značkařů se nekoná, jsou jich tisíce | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vymření značkařů se nekoná, jsou jich tisíce

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Obavy, že mladší generace nebude mít zájem obnovovat turistické stezky v Česku, se nenaplnily. Jen letos se do terénu s barvami vydá víc než stovka proškolených nováčků.

Je to dobrovolná práce v přírodě, to nebude mladé lidi bavit. Zhruba tak zní obava, že v novodobé éře už nebude chtít nikdo udržovat vynikající síť turistického značení v České republice. Pravý opak je pravdou. Značkařů přibývá. Zatímco v roce 1990 tuto dobrovolnou práci dělalo 1300 lidí, v současnosti udržuje pěší trasy 1580 značkařů. Dalších 480 se specializuje na cyklotrasy.

A další zájemci se hlásí. „O budoucnost bych strach neměl. Letos jsme organizovali pro velký zájem hned čtyři školení, kterými prošlo 110 nováčků,“ říká Karel Markvart, manažer značení v Klubu českých turistů. Tato organizace, která byla založena už v roce 1888, správu tuzemských turistických tras zastřešuje. „Průměrný věk značkařů je 58 let. Průměrný věk těch nových pak 35 let,“ podotýká Markvart.

Nejúspěšnější rok: turistů z ciziny přijelo rekordních devět milionů

Na jednoho značkaře nyní vychází asi 26,5 kilometru pěších tras. Také celková délka tras v Česku roste. Velké množství jich přibylo bezprostředně po sametové revoluci, kdy byly zpřístupněny do té doby armádou blokované oblasti při hranicích s Německem a Rakouskem. K roku 1992 se tak zvedla turistická síť na  37 tisíc kilometrů. V současnosti už přesahuje 42 tisíc kilometrů.

To například znamená, že kdyby se spojily všechny pěší turistické stezky za sebe, obepnuly by Zemi na rovníku po obvodu a ještě by zbylo. Co se týče směrovek, jejich počet v Česku vzrostl na více než 60 tisíc. Map je po českých lesích nebo u rozcestí instalováno zhruba půldruhého tisíce. Rozvíjejí se i různé specializované trasy, jako jsou ty pro vozíčkáře nebo pro jezdce na koních.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!