Výplaty v Česku patří mezi nejspravedlivější, tvrdí OECD
Výplatnici „chudých“ tak v Česku pobírá méně lidí než třeba ve Švédsku, Francii nebo Velké Británii. Podle průzkumu OECD patří Česku mezi 34 ekonomicky nejrozvinutějšími zeměmi světa v tomto žebříčku pátá příčka. Méně „chudých“ zaměstnanců vyplácí podle organizace jen Austrálie, Finsko, Dánsko a Německo. Západní soused Česka celý žebříček vede, v pásmu „chudých“ jsou podle OECD odměňována jen tři procenta zaměstnanců.
Na opačném konci seznamu se ocitá trio zemí Mexika, Turecka a Řecka. Studie poukazuje na fakt, že v Mexiku je nedostatečně odměňována takřka pětina všech zaměstnanců v zemi, v případě Turecka a Řecka jde o 18 procent, respektive 16 procent celkového objemu pracovní síly.
V průměru za celou OECD je vypláceno pod prahem chudoby bezmála devět procent zaměstnanců. Pod průměrem se nachází mimo jiné i země jako Kanada, Spojené státy, ale například i Japonsko nebo Itálie.
V rámci visegrádské čtyřky je fenomén „mzdové chudoby“ podle OECD v Česku nejméně vážný. V Maďarsku dostává extrémně malý plat přes sedm procent zaměstnanců, na Slovensku osm procent, nejhorší je situace v Polsku, kde je nedostatečně vyplácen takřka každý desátý zaměstnanec.
Vývoj minimální mzdy v Česku (v EUR)
source: tradingeconomics.com
Michaela Marksová Tominová: Podnikatelé si vyšší minimální mzdu mohou dovolit