Vývoz aut a levné suroviny vytáhly přebytek zahraničního obchodu nad 17 miliard
Schodek obchodu s minerálními palivy meziročně klesal i v předchozích měsících. V květnu se aktuálně deficit snížil o 4,5 miliardy korun. „Tento efekt však v druhé polovině roku postupně vymizí ruku v ruce s tím, jak bude odeznívat vliv loňského snížení cen ropy na světových trzích,“ uvádí hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Českému zahraničnímu obchodu pak podle něj pomáhá také intervenčně oslabená koruna a oživování ekonomiky eurozóny. „Tyto pozitivní vlivy budou přetrvávat i do druhé poloviny letošního roku,“ dodal.
K celkovému výsledku zahraničního obchodu přispělo i zvýšení přebytku bilance strojů a dopravních prostředků o 3,9 miliardy, podle ČSÚ především díky zlepšení bilance u takzvaných ostatních dopravních a přepravních prostředků o 4,8 miliardy a u silničních vozidel o 3,4 miliardy. „Čísla nenaznačila podstatné změny v české ekonomice proti minulým měsícům,“ tvrdí hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.
Naopak nepříznivě se vyvíjela situace obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím, u kterého poklesla aktiva o 1,9 miliardy. U bilance obchodu s polotovary a materiály se zase snížilo kladné saldo, tedy rozdíl mezi dovozem a vývozem, o 1,8 miliardy. Prohloubil se rovněž deficit zahraničního obchodu s chemickými výrobky, a to o 0,6 miliardy.
„Růst dovozu zasahuje široké spektrum výrobků investičního a dlouhodobého spotřebního charakteru. To je známkou dynamického růstu poptávky v tuzemské ekonomice,“ upozornil dále Sobíšek.
„V následujících měsících očekáváme další zlepšování zahraničního obchodu, jak už tomu napovídají nové zahraniční zakázky v průmyslu nebo očekávání nákupních manažerů. Průmysl si tak prostřednictvím exportu udrží dominantní roli motoru českého hospodářství,“ předpověděl ve svém komentáři Dufek.