Záchranáři dál pátrají po černých skříňkách letadla Egyptair
Egyptská armáda v pátek našla první hmatatelné důkazy o havárii, když se jí asi 300 kilometrů od přístavního města Alexandrie podařilo objevit části letadla, zavazadla a ostatky cestujících. Oblast pádu airbusu dnes od časného rána opět pročesávají letadla a lodě celkem šesti států, které se na akci vedené Egyptem podílejí. Mluvčí egyptské armády na sociální síti zveřejnil fotografie a videozáběry pozůstatků letadla a osobních věcí cestujících, které se dosud podařilo sesbírat. Na snímcích jsou vidět například části sedadel a kyslíkových masek, dámské kabelky či kusy látek.
Hlavním úkolem pátrací operace bude najít další části vraku a zejména černé skříňky, které odborníkům napoví, co se na palubě letounu před jeho zřícením odehrávalo.
Příčina havárie zatím není jasná a ve hře je řada možných vysvětlení. Strmý pád letadla z výšky přes deset kilometrů mohla způsobit technická závada, chyba či úmysl pilota i teroristický útok. „Prověřujeme všechny hypotézy a žádná zatím nemá přednost,“ řekl dnes šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault.
Letečtí experti v pátek začali rozvíjet spekulace založené na údajích získaných z identifikačního systému letadla ACARS, které ukazují na to, že elektronické detektory před havárií informovaly o kouři na palubě.
Systém ACARS předává prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla na zemi krátká automatická hlášení, která se týkají nesrovnalostí, závad nebo vysazení některého ze systémů. O tom, že data z ACARS havarovaného airbusu hovoří o kouři, informovala s odvoláním na egyptské zdroje například americká televizní stanice CNN nebo odborný portál The Aviation Herald. Dnes zprávy oficiálně potvrdil francouzský úřad BEA.
„BEA potvrzuje, že systém ACARS vyslal krátce před ukončením datových přenosů zprávy hovořící o kouři v kabině… Nevytváříme z toho žádné závěry, jakákoli možná vysvětlení jsou pouze domněnkami,“ řekl mluvčí úřadu Sébastien Barthe. Podle něj však detekce kouře ukazuje na to, že v letadle hořelo.
Německý odborník Tim van Beveren reportérům ze stanice Deutsche Welle řekl, že kouř byl nejprve detekován na jedné z toalet, už o minutu později zřejmě oheň elektronické systémy letadla zcela vyřadil z provozu.
Stroj mířící z Paříže do Káhiry, na jehož palubě bylo 56 cestujících a deset členů posádky, zmizel z obrazovek radarů ve čtvrtek brzy ráno krátce před plánovaným přistáním v egyptském hlavním městě. Nehodu nikdo nepřežil. Mezi oběťmi je 30 Egypťanů, 15 Francouzů a občané dalších zemí.
Se zhruba stovkou rodinných příslušníků francouzských obětí se dnes sešel francouzský ministr zahraničí Ayrault a vyjádřil jim svou soustrast.
Francie vyšetřuje lidi z letiště v Paříži kvůli egyptskému stroji |
---|
Francouzské úřady intenzivně vyšetřují stovky pracovníků a dalších osob, které mohly mít na letišti Charlese de Gaullea v Paříži přístup k egyptskému letadlu, jež se ve čtvrtek zřítilo ve východním Středomoří. Zároveň procházejí hodiny záznamů z bezpečnostních kamer. Pád letadla společnosti Egyptair se stal na jeho cestě z Paříže do Káhiry. Vyšetřování navazuje na přísnější bezpečnostní opatření zavedená po útocích z roku 2015 s cílem zjistit všechny osoby představující bezpečnostní riziko kvůli zradikalizování jejich názorů. Jde zjevně o osoby muslimského vyznání, které mohou vykazovat kontroverzní chování a názory v tamní společnosti. Po útocích se úřady rozhodly projít pod drobnohledem 86 tisíc lidí s oprávněním k přístupu do neveřejných zón letiště. Mezi lednem 2015 a dubnem 2016 bylo toto povolení zrušeno více než 600 lidem. Z toho 85 osob bylo podle francouzských orgánů podezřelých z „radikalizace“. Lustrace ale není u konce, protože bezpečnostní složky evidují dalších 400 případů podezření z „alarmující radikalizaci“. Zjišťování toho, zda je člověk může být nebezpečný či nikoli, se dotýká i takových drobností, jako je odmítání muže komunikovat či se podřizovat nadřízené ženě, uvádějí francouzská média. |